UltraBies - nowe ultra w Bieszczadach

09.11.2021

UltraBies - nowy bieg ultra w Bieszczadach! Termin 6-7 maja 2022r. Krótka rozmowa z biegającym organizatorem - Darkiem Wethaczem. 

Z Darkiem Wethaczem, organizatorem UltraBiesa poznaliśmy się podczas wywiadu z Mirkiem Bienieckim do Ultra #35. Gościł nas wtedy w swojej saunie z widokiem na Małe Jasło. Bajka!  Rozmawialiśmy wówczas o bieganiu ultra, o tym jak zmieniło się ono na przestrzeni ostatnich lat. Plotkowaliśmy jak będą te biegi sie zmieniały. Na koniec naszego wyjazdu Darek podzielił się w sekrecie swoim pomysłem - zorganizowania kolejnego biegu w Bieszczadach. I dziś oficjalnie możemy go ogłosić i napisać kilka słów więcej o tym, co w maju się szykuje.

Jędrek: Skąd pomysł na UltraBiesa?
Darek: To złożona historia łącząca się z przeszłością mojej rodziny i terenem, który zamieszkujemy od pokoleń. Mój pradziadek mieszkał w Dołżycy koło Cisnej zanim wyjechał do Ameryki w roku 1904. Mimo, że emigranci tacy jak on nie decydowali się wtedy na powroty do Polski, pradziadek w 1909 roku postanowił wrócić na swoje bieszczadzkie ziemie. Po wojnie, w ramach akcji "Wisła" dziadek został wysiedlony, a mimo tego po 9 latach znów wrócił do domu. Miłość do Bieszczadów była w nim bardzo silna. Po 100 latach historia zatoczyła koło, ja sam spędziłem 7 lat w Kanadzie, a później wróciłem tutaj - do Dołżycy - założyć rodzinę, otworzyć pensjonat, a teraz stworzyć UltraBiesa.
 
J: Czy Ci co biegali już w Bieszczadach, mogą spodziewać się czegoś nowego na trasach, czy są tu miejsca, w których nie biegali?
D: Z pewnością trasy są wyjątkowe i bardzo widokowe. Łączymy tereny od Jezioro Solińskiego aż po połoniny. Odwiedzamy nieistniejące wsie, bardzo ważny w organizacji biegu jest dla nas wątek historyczny. Szykujemy też kilka ciekawostek: dystans Dziarskiego Czada (102+ km) przebiegnie przez Przełęcz Orłowicza położoną w granicach Bieszczadzkiego Parku Narodowego, a jeden z punktów odżywczych zlokalizowany będzie w legendarnej wetlińskiej Chacie Wędrowca. Ponadto zapraszamy biegaczy w czasie, kiedy Bieszczady nie są jeszcze przeludnione aby cieszyć się tym co u nas najpiękniejsze - ciszą, spokojem i przepięknymi widokami.
 
J: Jakie dystanse zaplanowaliście i dla jakiego typu zawodników są przeznaczone - chodzi o poziom trudności?
D: W pierwszej edycji proponujemy cztery dystanse: 10, 30, 44 i 102km. Zapewniamy więc możliwość startu zupełnie początkującym na krótkim dystansie, ale mamy też coś dla ultrawyjadaczy. Zezwalamy na support na całej trasie biegu - chcemy zachęcić rodziny i przyjaciół do wspomagania startujących, aby stworzyć na imprezie prawdziwie rodzinny klimat. W następnych edycjach można spodziewać się nowych dystansów: dłuższych i krótszych, ale na razie niech to będzie tajemnica, choć dwa dłuższe dystanse już zdradziliśmy :)
 
J: Darek powodzenia, jako ULTRA obejmujemy patronat nad Tym biegiem, więc co jakiś czas na pewno będziemy o nim przypominali i do zobaczenia w Biesach! 
 
A że Darek wygląda nam na perfekcjonistę, to wierzymy, że będzie to naprawdę udany debiut! Jeśłi w połowie tak dobry, jak Darek biega, to w ciemno dajemy łapke w górę! Zapamiętajcie więc daty i zerknijcie co UltraBies proponuje!
 
Zerknij do naszego kalendarza biegów i sprawdź czy poniższa data biegu z niczym Ci nie koliduje!

Dystanse: 10+ / 30+ / 44+ / 102+ km
Zapisy od 11 listopada 2021.
Bieg 6-7 maja 2022 r.

Kingrunnera tworzą biegacze. Dodaj swój artykuł.

pozostałe artykuły