The Golden Trail World Series po raz pierwszy w Norwegii!

04.08.2022

W sobotę 6 sierpnia o godzinie 11:00 wystartuje trzecia odsłona tegorocznego cyklu GTWS. Najszybsi biegacze górscy na świecie po raz pierwszy w historii GTWS będą rywalizować w Norwegii. Stranda Fjord Trail Race to 25 kilometrów technicznej i wymagającej trasy wzdłuż przepięknych fiordów, gdzie do pokonania jest 1700 metrów w górę. Wśród pretendentów do zwycięstwa wymieniany jest Polak - Bartłomiej Przedwojewski, który zainauguruje swój udział w tegorocznym cyklu.

Tekst: Przemysław Ząbecki, materiały organizatora, Foto: materiały GTWS

The Golden Trail World Series nigdy nie odbył się w nordyckim kraju. Oczywiście sam festiwal Stranda Fjord Trail Race jest uznanym wydarzeniem w świecie biegów górskich, jednak nigdy wcześniej nie miał takiej obsady. Śmiało można założyć, że obecne rekordy trasy mężczyzn (Anders Haga – 2:31:01) oraz kobiet (Anita Linneskare – 3:12:17) przejdą w sobotę do historii.

Listy startowe.

Wśród kobiet zobaczymy między innymi: liderkę klasyfikacji generalnej cyklu Sarę Alonso (Team Salomon, Hiszpania), Francuzkę Blandine L’Hirondel (Team Evadict), która wygrała w tym roku Mistrzostwa Europy w Biegach Przełajowych. Na starcie nie zabraknie Caitlin Fielder (Team Salomon, Nowa Zelandia) – objawienia z Marathon du Mont-Blanc, gdzie zajęła drugie miejsce. Poza tym: Karina Carsolio (Team Salomon, Meksyk), Marcela Vasinova (Team Salomon, Czechy), Julie Roux (Team Salomon, Francja), Fabiola Conti (Team Salomon, Włochy), Joyce Njeru (Team Run2gether, Kenia), która kilka tygodni temu pokonała Blandine L'Hirondel na słynnym Montée du Nid d'Aigle we Francji, Sophia Laukli (Team Salomon, USA) członkini drużyny narciarstwa biegowego USA i zwyciężczyni prestiżowej tegorocznej edycji Broken Arrow 26K. Będzie też Emelie Forsberg (Team Nnormal, Szwecja), mieszkająca od kilku lat w Norwegii, oraz Patricia Pineda Cornejo (Team La Sportiva, Hiszpania), która na tegorocznej Zegamie była tuż za podium.

Lista startowa mężczyzn jest jeszcze bardziej emocjonująca. W Norwegii wystartuje lider cyklu Davide Magnini (Team Salomon Włochy) oraz zwycięzca ostatniego etapu GTWS w Chamonix – Jonathan Albon (Team The North Face, Wielka Brytania). Na listach mamy również Manuela Merillasa (Team Scarpa, Hiszpania), który zajął 3. miejsce w Zegamie, a który ma w swoim CV między innymi Mistrzostwo Europy i Świata Skyrunning z 2021 roku. Jest Elhousine Elazzaoui (Team Pini Mountain Racing, Maroko), który w dwóch pierwszych odsłonach tegorocznego cyklu był tuż za podium. Listę faworytów uzupełniają: Frédéric Tranchand (Team Scott Running, Francja), Jan Margarit (Team La Sportiva, Hiszpania), Anders Kjaervik (Team Salomon, Norwegia), Geoffrey Ndungu (Team Run2gether, Kenia), Thibaut Baronian (Team Salomon, Francja) i Andy Wacker (Team Adidas Terrex, USA).

Polacy

My z pewnością z wielką uwagą będziemy śledzić poczynania naszych rodaków, a trzeba powiedzieć, że w Norwegii pojawią się chyba najmocniejsi biegacze z Polski na dystansach około maratońskich. Przede wszystkim do rywalizacji w cyklu dołączy wreszcie Bartłomiej Przedwojewski, Team Salomon) który uporał się już z problemami z pierwszej części sezonu. Zobaczymy również Marcina Kubicę (Team The North Face / Buff), który zanotował dobry występ w legendarnej Zegamie oraz Andrzeja Witka, który z kolei błysnął w drugiej odsłonie cyklu w Chamonix. Pobiegną również Marcin Rzeszótko (Team The North Face / Buff), Dominik Tabor oraz znany z występów na polskich imprezach, niezwykle utalentowany Słowak Peter Frano (Team Salomon Słowacja). Ze ścisłej krajowej czołówki zabraknie jedynie Krzysztofa Bodurki (Team Salomon Polska), który w tym roku odpuścił starty w cyklu.

Pozostałe artykuły