Test butów BROOKS CATAMOUNT

12.01.2022

Brooks to marka, która już ugruntowała swoją pozycję na rynku biegowym na świecie. W rodzimej Ameryce od wielu lat jest w czołówce najpopularniejszych butów biegowych, ale w Polsce też ma już wielu zwolenników. Najpopularniejszym i najbardziej kultowym modelem terenowym Brooks jest Cascadia. W tworzeniu i udoskonalaniu tego modelu miał swój udział  Scott Jurek. Długa historia firmy Brooks i ciągły rozwój technologii, daje nam gwarancję wysokiej jakości jej produktów. Hasłem przewodnim marki jest "RUN HAPPY", dlatego jak otrzymałem nowy model butów terenowych Brooks Catamount, od razu z radością zabrałem się do ich testowania. Trochę kilometrów w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym już w nich nabiegałem i dzielę się teraz moimi wrażeniami.

Te(k)st i zdjęcia: Jacek Śliwiński

Dane techniczne:

  • waga: 310g dla rozmiaru 45.5
  • drop: 6 mm
  • buty dla stopy neutralnej
  • szerokość cholewki standardowa
  • podeszwa kauczukowa TrailTack
  • bieżnik o głębokości 3mm
  • technologia Ballistic Rock Shield
  • technologia DNA Flash
  • buty na szutry, leśne ścieżki, polne drogi, parkowe alejki

Pierwsze wrażenia Brooks Catamount

Zawsze wyciągając buty z pudełka lubię sobie na nie popatrzeć, podotykać, zwrócić uwagę na detale. Później jak już zmęczą się terenem, nie widać wielu niuansów, no i nie ma co ryzykować podtykania go sobie ich pod nos... Pierwsze wrażenie, że Catamount jest bardzo przyjemny w dotyku. Nie ma tu za dużo plastiku, a materiał z którego zostały wykonane robi dobre wrażenie. Wiem, że to nie jest najważniejsze podczas biegania, ale u mnie na starcie zyskały tu plusa. Po włożeniu ich pierwszy raz na nogi, miałem dziwne uczucie, że mam trochę za dużo luzu w palcach. Muszę jednak dodać, że mam zdecydowanie wąskie stopy. Miałem też dziwne wrażenie, że lecę do przodu, do czego nie byłem przyzwyczajony. Takie uczucie  towarzyszyło mi również na pierwszym treningu. Myślę, że to było związane z grubością amortyzacji. Nigdy wcześniej nie biegałem na tak wysokiej podeszwie i może dlatego wydawało mi się to dziwne. 

Amortyzacja w Brooks Catamount

Pomimo dużej amortyzacja (DNA Flash) but na początku wydaje się twardy, a grubość podeszwy daje wrażenie biegania na koturnach. Jednak schodząc z Inov-8 X-Talon, nie powinno to chyba nikogo dziwić. Na trudniejszych i krętych zbiegach miałem wrażenie, że za chwilę skręcę kostkę. Nic takiego jednak się nie stało. Widać był to tylko efekt radykalnej przesiadki z butów, w których doskonale czuć podłoże, na mocno amortyzowane.

Buty testowane były na morenowych wzgórzach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, betonowej promenadzie, stadionie lekkoatletycznym, a nawet na bieżni mechanicznej. Oprócz ww. problemu na zbiegach Catamount bardzo fajnie trzyma się nawierzchni. Oczywiście im ona jest trudniejsza i bardziej mokra poczucie kontroli spada. Sznurowanie w tym modelu jest bardzo dobre i ani razu podczas testowania nie musiałem poprawiać wiązania. Za to dostają kolejnego dużego plusa, bo nic nie irytuje mnie tak, jak ciągłe kucanie i ponowne sznurowanie butów.

Podeszwa Brooks Catamount

Osłona Ballistic Rock Shield w części środkowej podeszwy całkiem fajnie chroni stopy przed kamieniami i korzeniami. W Catamount przebiegłem ponad 200 km, oprócz brudu nie widać śladów zużycia buta, podeszwa bez widocznych zmian. Mam wrażenie, że im dłużej biega się w nich butach, tym bardziej stopa się układa (system DNA Flash) i stają się bardziej dopasowane.

Miłe zaskoczenie

Wychodząc pierwszy raz na trening nie wiedziałem co mnie czeka, luz w bucie i duża amortyzacja, lekko mnie zniechęcała, ale jak się okazało nie było tak źle. Model Catamount może być dobrym wyborem dla osób ceniących sobie jakość wykonania i dobrą amortyzację. Bardzo przyjemny dla oka, minimalistyczny design daje fajny efekt. Idąc za hasłem firmy Brooks "Run Happy" jest to model, który na pewno przyniesie wiele fajnych wrażeń podczas biegania. Zwłaszcza, że to buty uniwersalne i ze względu na mało agresywny bieżnik sprawdzą się w niezbyt wymagającym, mieszanym terenie. 

Cechy:

- wysoka jakość wykonania
- osłona śródstopia Ballistic Rock Shield
- minimalistyczny design
- dobre, trwałe sznurowanie

Cena: 649 zł 
brooks-running.pl

Testował Jacek Śliwiński

Kingrunnera tworzą biegacze. Dodaj swój artykuł.

pozostałe artykuły