SZTAFETA GÓRSKA - KTO Z KIM I GDZIE?

Kudowa-Zdrój, 18.03.2019

Druga edycja Międzynarodowej Sztafety Górskiej na miesiąc przed startem już zgromadziła 184 drużyny. Zapowiada się międzynarodowo nie tylko z nazwy. 13 kwietnia na starcie w Kudowie-Zdrój, na szybkie ściganie po Górach Stołowych, zapowiedziało się już kilka naprawdę mocnych ekip.

Wiemy też, że kilka teamów jeszcze się waha i zastanawia, może niebawem odkryją karty?

Zdjęcia: Piotr Dymus

Zacznijmy od końca, czyli odpowiedzi na pytanie, gdzie?

Trasa prowadzi najpiękniejszymi szlakami turystycznymi polskich Gór Stołowych i czeskich Broumovskich Sten, m.in. przebiega przez takie wyjątkowe miejsca jak: Skansen Pstrążna, labirynt Błędne Skały, Sovi Hradek, Kovarova Rokla, labirynt Szczeliniec Wielki czy Białe Skały.

Uważajcie, trasa jest wymagająca technicznie, jest dużo skał i zakrętów oraz znaczne przewyższenia. Trasa wiedzie szlakami turystycznymi, dodatkowo będzie wyznakowana taśmami organizatora. Możliwe są zmienne warunki pogodowe, pamiętajcie to są góry, może być śnieg lub zalodzenie.

A teraz do sedna, czyli Kto i z Kim?

Zacznijmy od Pań.

W 2018 roku zwycięska kobieca drużyna zameldowała się na mecie z czasem 7:22:14, o ponad 2 godziny i 14 min nad drugim żeńskim teamem. Wiemy, że w tym roku tak łatwo nie będzie i kilka innych dziewczyn ostrzy sobie pazurki na zwycięstwo.

Katarzyna Winiarska, Góry Stołowe zna bardzo dobrze. Nadmienimy tylko że wygrała dwie ostatnie edycje Super Maraton Gór Stołowych na dystansie Ultra.

Katarzyna Solińska, w 2018 była częścią zwycięskiego kobiecego teamu wraz z Holly Page i Natalia Tomasiak. Ten rok rozpoczęła z wielkim przytupem zwyciężając w na dystansie 42 km Transgrancanarai, jako pierwsza kobieta zameldowała się na tegorocznym ZUK-u. Jest MOC!

Ania Kącka, to między innymi trzecia zawodniczka Cortina Trail i medalistka Mistrzostw Polski. Nie zapominajmy o świetnych wynikach na Łemkowyna Ultra Trail i Biegach w Szczawnicy. Ania na co dzień reprezentuje barwy Buff Team Poland.

Były kobiety to czas na MIX!
W premierowej edycji zwyciężyli z czasem 7:34:17 z blisko 37 min przewagą nad drugim teamem w tej kategorii a na dokładkę City Trail Team, bo o nim właśnie mowa, był 11 drużyną w generalce. Jak będzie w tym roku?

Justyna Grzywaczewska, na co dzień waz ze „Szmajchelem”, o nim poniżej, oraz całą ekipą City Trail dbają o to aby w całej Polsce nie zapomniano jak się biega trail w mieście. Dodajcie do tego jeszcze Tri City Trail i Chudego Wawrzyńca, kiedy ona znajduje czas na trening?

Piotr Książkiewicz vel „Szmajchel”, równie zapracowany jak Justyna, ale mimo to nie traci mocy w nogach. 1:13:09 w półmaratonie samo się nie nabiega, dodajcie do tego 3106 km przez cały 2018 rok. Szacunek.

Dominik Włodarkiewicz czyli Vege Słonik, jak się nie pogubi na trasie to potrafi mocno nabiegać po górach. Zwycięzca min. Dzikiego Gronia w 2018 roku, wiele razy na podium w górskich biegach (min. Beskidzki Topór, 3xŚnieżka), choć PESEL nie pomaga to Słonik trzyma się mocno i szybko na trasie.

Jak Sztafeta jest „Międzynarodowa” to poznajcie team z za naszej południowej granicy, góry mamy wspólne więc będą jak u siebie w domu.


Team SALOMON CZ/SPA Scaliano w składzie: Pavel Brýdl, Robert Krupička, Dominik Saldo.
W zeszłorocznej edycji Pavel i Dominik wraz z Tomasem Buryską nie pozostawili złudzeń konkurentom i pokazali kto najszybciej biega po Górach Stołowych. Nad drugą ekipą Inov-8 Team mieli ponad 13 min przewagi, co przy średnim tempie biegu 4:57 min/km dało (jak dobrze liczymy) przewagę na mecie o ponad 2 km. Dodajmy tylko że panowie Brdyl i Krupička reprezentują barwy teamu Salomon CZ.

Oczywiście wszystkich teamów nie jesteśmy w stanie wymienić, ale na uwagę zasługuje również pozytywnie zakręcona ekipa z Monk Sandals Team w osobach Jam Niezależny czyli Piotr Perkowski, Dariusz Marek i Aleksander Łężniak. Ciekawe czy całą trasę przebiegną w sandałach?

A może SOLO?

Sztafeta Górska to nie tylko start w teamach, na piękną i wymagającą trasę można wybrać się SOLO. Macie wtedy tylko dla siebie 73,3 km okraszonych przewyższeniami +/- 3000 m!

Na trasę Solo wybierają się min. Bartosz Gorczyca i Ewa Majer, których chyba nie trzeba Wam przedstawiać, ale może nadmienimy, że ostatni ich wspólny wyjazd na Sardynię zaowocował zwycięstwami w Trail del Marganai. To się nazywa mocne otwarcie sezonu!

A kto z Was wybiera się do Kudowy-Zdrój na wspólne ściganie? Pod tym linkiem znajdziecie super nakładkę na zdjęcie, gdzie możecie pięknie zaprezentować swój team.
Cała lista uczestników Sztafety Górskiej i formularz zapisów na stronie organizatora.

Do zobaczenia w Górach Stołowych!

Kingrunnera tworzą biegacze. Dodaj swój artykuł.

pozostałe artykuły