Redakcja KR

SHOKZ OPENRUN PRO MINI – test słuchawek z przewodnictwem kostnym

30.11.2023

Marka Shokz, a właściwie AfterShokz, kilkanaście lat temu zaczynała przecierać ścieżki, wprowadzając na rynek jedne z pierwszych słuchawek z otwartą konstrukcją (open ear), które powstały z myślą o osobach uprawiających sport. Początkowo były ciekawostką i wydawały się dziwaczne. Jednak technologia wykorzystująca przewodnictwo kostne stopniowo zdobywała coraz większe grono zwolenników, a marka Aftershokz nowych naśladowców. Aktualnie oferta marki Shokz, jak i innych producentów tego typu słuchawek, jest już dość szeroka i wciąż się powiększa. Jak zatem sobie radzi model z najwyższej półki?

Te(k)st i zdjecia: Kasia Marczyńska

 OpenRun PRO jest aktualnie najbardziej zaawansowanym modelem z szerokiej oferty słuchawek nakostnych marki Shokz przeznaczonych do sportu. Robią dobre wrażenie ze względu na ich lekkość i precyzyjne, estetyczne wykonanie. Cała konstrukcja waży zaledwie 29 gramów, a w wersji MINI – niecałe 28 gramów. Waga i anatomiczny kształt są o tyle istotne, że przy kilkugodzinnym noszeniu słuchawek na uszach może to być irytujące, kiedy zbyt ciążą. Wersja MINI ma pałąk o 2,11 cm krótszy niż standardowa, co pozwala dopasować odpowiedni rozmiar do swojej głowy, bo poza rozmiarem obie wersje niczym sie nie różnią.

Kiedy dobrze leżą, można o nich zapomnieć, bo na jednym ładowaniu czas pracy wersji PRO to 10 godzin (vs OpenRun 8 h). Dużą zaletą tego modelu jest też szybkie ładowanie, bo w 5 minut bateria osiąga moc umożliwiającą działanie nawet do 1,5 godziny. A w trybie czuwania wytrzyma aż do 10 dni.

Za bezprzewodową komunikację w tym modelu odpowiedzialna jest technologia Bluetooth 5.1 z zasięgiem do 10 metrów. Podobnie jak we wszystkich słuchawkach Shokz, model OpenRun Pro posiada funkcję parowania wielopunktowego, co pozwala na współpracę z dwoma urządzeniami jednocześnie np. telefon i zegarek. Podwójny mikrofon z redukcją szumów daje komfort prowadzenia rozmów, a dwa dodatkowe przetworniki basowe dodają głębi dźwięku podczas słuchania muzyki. Przyciski na słuchawce służą do włączania i wyłączania oraz sterowania dźwiękiem, a boczny przycisk do odbierania połączeń telefonicznych i pauzowania.

Jedyną niedogodnością w tym modelu są słabo wyczuwalne dolne przyciski i trudno steruje się głośnością, kiedy są na uszach. Pomocna jest tu aplikacja Shokz, która ułatwia zarządzanie ustawieniami słuchawek, zamiast sterowania przyciskami.

Model Shokz OpenRun Pro dzięki wodoodporności IP55, jest odporny na zmienne warunki pogodowe, kurz i pot. Testowane były w różnych warunkach i nikt się z nimi nie cackał, mimo to przeszły okres próby bez szwanku. Kiedy nie są używane, można je schować do eleganckiego, sztywnego etui (w zestawie), które od wewnątrz jest przytulnie wyściełane i wyprofilowane. W takim futerale będą bezpieczne podczas podróży czy transportu. 

Jeśli chodzi jeszcze o część estetyczną, to warto wiedzieć że słuchawki Shokz dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, co je wyróżnia na tle innych producentów.

A więc do wyboru, do koloru!

shokz.pl

Pozostałe artykuły