Nie samymi górami ultras żyje

Daleko od gór, 09.02.2018

Większość ultra biegów odbywa się w górach. W pięknych Karkonoszach, ślicznych (nie tylko jesienią) Beskidach, Bieszczadach czy Tatrach. Ale co ma począć ultras z Wielkopolski, znad morza czy mieszkaniec nizinnego Mazowsza? Świat nie znosi próżni, a tym bardziej nasz ultraświat. Oto kilka biegów na nizinach (ale wcale nie płaskich!), na które warto się wybrać i sprawdzić, czy poza górami da się zdobyć upragnione punkty ITRA, ostro się zmęczyć czy nabiegać trochę przewyższeń. Do zobaczenia na szlaku! I pamiętajcie: #runultranotrash, Biegam ultra nie śmiecę!

26 maja 2018 r. RYKOwisko ULTRA Trail

Urokliwa trasa została poprowadzona leśnymi szlakami Pojezierza Gostynińsko–Włocławskiego, wśród najpiękniejszych zakątków regionu i w sąsiedztwie malowniczych jezior oraz bagien. Niepowtarzalność Rykowiska to przede wszystkim ludzie, którzy je tworzą, a także połączenie centralnej lokalizacji i niezłego wycisku dla uczestników. Każda z dotychczasowych edycji RUT-a kryła w sobie jakąś pogodową niespodziankę: upał, burzę albo gradobicie. Dorzućmy do tego piaszczyste trasy, troszkę wzniesień i mamy gotowy przepis na świetną przygodę. Kolejna edycja (wybieramy jedną z trzech możliwości: 35, 70 lub 105 km), dzięki czemu obok doświadczonych ultramaratończyków, swoich sił mogą spróbować również początkujący biegacze trailowi. Z roku na rok liczba uczestników Rykowiska rośnie, podobnie jak zainteresowanie biegiem wśród czołowych polskich biegaczy. W dwóch poprzednich (2. i 3.) edycjach Ultrarykowiska wzięła udział Patrycja Bereznowska, reprezentantka Polski, aktualna rekordzistka świata w biegu 24 i 48-godzinnym, wygrywając bieg na dystansie 105 km.

A wieczorem jedna wielka impreza i tańce do samego rana.

Dystans 105 km, przewyższenie +/- 909 m, limit 15 h

Dystans 70 km, przewyższnie +/- 606 m, limit 13 h

Dystans 35 km, przewyższenie +/- 303 m, limit 5 h

Punkty ITRA - brak

 

8 lipca 2018 r. TriCity Trail

Kto był w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, ten wie, że to że miejsce to skrywa w sobie prawdziwie górski pejzaż. Są morenowe wzgórza, strumienie, wielkie głazy narzutowe. Nie ma kilkukilometrowych podejść, ale są strome (i liczne!) zbocza, niektóre o nachyleniu dochodzącym do 40 %! Nawierzchnia, po której biegamy to typowo leśne ścieżki, bez skał i kamieni. Słowem – idealny teren do szybkiego biegania. Walory TPK-u możecie poznać podczas lipcowego TriCity Trail – biegu rozgrywanego na trzech dystansach – 80 km+, Maraton+ (ok. 47 km) i 21 km. Od edycji 2018 organizatorzy dorzucili także możliwość startu w Sztafecie 80 km+, gdzie pościgamy się w czteroosobowych drużynach. Na TriCity Trail nie poczujesz smaku „komerchy”, ale kameralny klimat i koleżeńską atmosferę. Masz jak w banku!

Dystans Ultra 81,5 km, przewyższenie +1700/-1800 m, limit 13h, punkty ITRA - 4

Dystans Ultra Sztafeta 81,5 (19+16+20+27) km, przewyższenie +1700/-1800 m, limit 13h

Dystans Maraton+ 47,5 km, przewyższenie +1000/-1100 m, limit 7,5h, punkty ITRA - 2

Dystans Półmaraton 21,5 km, przewyższenie +/- 280 m, limit 3h30m

 

4 sierpnia 2018 r. Bieg Szlak Trafi

Bieg Szlak Trafi to impreza organizowana w pierwszy weekend sierpnia przez grupę przyjaciół w otulinie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. W swoich rodzinnych stronach przygotowują bieg taki, w jakim sami chcieliby uczestniczyć. Na trzech trasach (7, 21 i 57 km) na uczestników czekają uroki i trudy tajemniczej krainy wąwozów lessowych. Wszyscy śmiałkowie dostaną tu w pakiecie liczne podbiegi i zbiegi dnem wąwozów, błoto,  kurz, pokrzywy po pas, zwalone drzewa, skwar, grząskie łąki, chaszcze czy przeprawy przez rzeczkę. Nagrodą dla wszystkich są: widok świtu w Kazimierzu Dolnym, majestatyczne wąwozy, owoce w sadach, złote zboża, kwiaty, pola chmielu oraz gorące przyjęcie przez zaangażowanych w pomoc mieszkańców okolic. Moc atrakcji i piknikowa atmosfera czeka również na towarzyszące biegaczom rodziny, przyjaciół oraz kibiców. Dzięki Bieg Szlak Trafi niewielka Parchatka stałą się na biegowej mapie Polski miejscem, do którego chętnie się wraca. Ci, którzy odwiedzają bieg po raz kolejny, szczególnie cenią rodzinną atmosferę i żartują, że grono organizatorów wciąż się rozrasta. A to dlatego, że z każdą edycją pojawiają się kolejni przedstawiciele najmłodszego pokolenia.

Dystans BST 57 km, przewyższenie +/- 700 m, limit 9h

Dystans BST 21 km, przewyższenie +/- 300 m, limit 3h40m

Dystans BST 7 km, przewyższenie +/- 100 m, limit 1h30m

Punkty ITRA - brak

 

5 sierpnia 2018 r. Ultramaraton Powstańca 1944-2018

Związani z Gminą Wieliszew organizatorzy starają się w swojej małej społeczności pielęgnować świadomość historyczną i uczyć młode pokolenia o Polsce, również tej lokalnej. Ważnym atutem gminy jest wielkie zaangażowanie mieszkańców w sport. Ultramaraton Powstańca jest połączeniem wszystkiego, co od lat niezmiernie ważne dla Wieliszewian - potężnej dawki wiedzy historycznej, wspólnego wysiłku i integracji. W 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na wymagającej trasie o długości 63 km indywidualnie lub w sztafetach (od 2 do 7 osób) zawodnicy będą musieli przebyć drogę „kuriera powstańczego" i zaliczać kolejne punkty kontrolne (w przypadku sztafety punkty zmian), związane z historycznym szlakiem Polski Walczącej. Na każdym z nich uczestnicy zbierają pieczątki które na mecie będą przepustką do wymarzonego medalu!

Dystans 63 km, przewyższenie +/- 720 m, limit 10 h

Punkty ITRA - brak

15 września 2018 r. Ultramaraton Nadbużański

Pierwszy bieg terenowy w południowej części Podlasia. Premierowa odsłona - 15 września 2018 r. Start i meta w Mielniku. Atrakcyjne położenie Mielnika na styku dwóch państw: Polski i Białorusi oraz trzech województw: podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego czyni ten region niezwykle bogatym kulturowo. Urokliwe tereny nadbużańskie wciąż jeszcze mało odkryte i nieskażone przemysłem przyciągają turystów. Trasa Biegu prowadzi brzegiem dzikiej i niezwykle malowniczej rzeki granicznej Bug, przedziera się przez lasy i wzniesienia. Wzornictwo i gwara podlaska stały się inspiracją do stworzenia stylistyki Biegu – logotypu, oprawy graficznej, nazewnictwa. Idea, która nam przyświeca to zaproszenie całych rodzin do spędzenia aktywnego weekendu na Podlasiu, poznania barwnej kultury, smaków, gościnności i bogactwa tego regionu. Dlatego Biuro Zawodów w Mielniku funkcjonowało będzie od piątku, starty Biegów zaplanowane są na sobotę rano, dekoracje zwycięzców w godzinach popołudniowych, a całą imprezę zwieńczy wieczorny plenerowy koncert w amfiteatrze nad brzegiem Bugu. W niedzielę proponujemy zwiedzanie licznych atrakcji turystycznych Mielnika i Podlasia.

Dystans 51,5 km - Szmergiel, przewyższenie +/- 512 m, limit 9h

Dystans 30 km - Chazior, przewyższenie +/- 297 m, limit 6h

Dystans 15 km - Szpurt, przewyższenie +/- 160 m, limit 3 h

Punkty ITRA - brak

15 września 2018 r. Forest Run

Zapuść się w głąb leśnych otchłani, pobiegnij przez Wielkopolski Park Narodowy. Organizatorki Ania i Aga, kiedy akurat nie są w górach, kiedy nie organizują ZUK-a, stacjonują w Poznaniu. W stolicy Wielkopolski bieganie zaczęło przerastać popularnością jakikolwiek inny sport – bo biegać można wszędzie i zawsze. Dziś nietrudno znaleźć zawody dla każdego, jednak większość z nich organizowana jest w miastach, zwykle po asfalcie. Dziewczyny wraz ze swoją niesamowitą ekipa Poco Loco postanowiły to zmienić i zaprosić biegaczy tam, gdzie biega się najlepiej – czyli do lasu. Nie wszyscy wiedzą, że tereny tak piękne jak WPN to zaledwie 20 minut drogi z centrum Poznania. Podczas Forest Run zobaczycie najciekawsze zakątki i najpiękniejsze miejsca parku! Warto wyrwać się z betonowej dżungli, by cieszyć się spokojem, zapachem przyrody, czystym powietrzem wolnym od spalin, delektować się śpiewem ptaków i szumem drzew. A na koniec zmęczyć się należycie i poczuć na mecie Forest Run prawdziwe szczęście. Organizatorki przygotowały trzy leśne trasy, prawie całkowicie wolne od asfaltu. Największy rarytas to trasa 52 km, pętla biegnąca przez najpiękniejsze miejsca Wielkopolskiego Parku Narodowego. Trasa 22-kilometrowa to wybór dla tych, którym kondycja nie pozwala jeszcze na tak długie bieganie, a na początkujących, czeka perełka, najkrótszy bieg na dystansie 13 km.

Dystans 52 km, przewyższenie +/- 440 m, limit 7 h

Dystans 22 km, limit 4 h

Dystans 13 km, limit 2 h

Punkty ITRA - brak

 

15 września 2018 r. Ultramaraton Kaszubska Poniewierka

 

W 2014 r. w głowach kilku przyjaciół zakiełkował pomysł zorganizowania ultramaratonu na Kaszubach. Głównym założeniem było wytyczenie długiej, malowniczej, a zarazem wymagającej trasy. Rok później na starcie pojawiła się grupka biegaczy, którzy wspólnie pokonali stukilometrowy dystans z Wieżycy do Sopotu. Tak narodził się Ultramaraton Kaszubska Poniewierka. Trzy lata później na starcie dwóch dystansów stanęło prawie 500 zawodników. 15 września 2018 r. organizatorzy zapraszają na czwartą edycję swojej imprezy. Tym razem do wyboru będą trzy dystanse: 30 km, 100 km i 130 km. Poniewierkowcy stawiają na przyjacielską atmosferę, bezpieczną trasę, zawsze uśmiechniętych i wspomagających wolontariuszy i zadowolonych zawodników. Zapisy ruszają w marcu. Dołączysz?

Dystans HARD 130 km, przewyższenie + 3000 / - 2950 m, limit 16 h, punkty ITRA - 5

Dystans 100 km, przewyższenie + 2300 / - 2200 m, limit 16 h, punkty ITRA - 4

Dystans 30 km, przewyższenie +/- 650 m, limit 5 h, punkty ITRA - 2

 

Dodatkowo warto sprawdzić:

17 lutego 2018 r. Trójmiejski Ultra Trail TUT

24 lutego 2018 r. IV Zielonogórski ultramaraton Nowe Granice

24 lutego 2018 r. Ultra Śledz Puszczy Knyszyńskiej

7 kwietnia 2018 r. Kierunek Ultra Hańcza 18'

11 maja 2018 r. Ultra Cross Super GWiNT

12 maja 2018 r. Ultramaraton Podkarpacki

13 maja 2018 r. Ultramaraton Kampinoski

19 maja 2018 r. Ultra Roztocze 120

19 maja 2018 r. WARNELAND Ultramaraton Warmiński

27 maja 2018 r. Puszczygór

30 czerwca 2018 r. DRUT Dzika Rospuda Ultra Trail

11 sierpnia 2018 r. Ultra Mazury

15 września 2018 r. V Maraton wokół Zalewu Sulejowskiego

5 października 2018 r. Szlak Orlich Gniazd

13 października 2018 r. II. Ultramaraton Leśna Doba ULD 2.0

październik/listopad 2018 r. Supermaraton Kalisia

Do zobaczenia na trasie! #runultranorash

Kingrunnera tworzą biegacze. Dodaj swój artykuł.

pozostałe artykuły