Biegacz amator

KPN - nie dla sportu.

Karkonosze, 16.06.2020

Piękna pogodna, nie tylko podczas długiego weekendu zachęca do wyjścia, ba nawet wybiegnięcia w teren. Rząd luzuje obostrzenia, możemy już przebywać bez masek w otwartej przestrzeni. Specjaliści zalecają aktywność fizyczną, oczywiście z zachowaniem dystansu społecznego. Brzmi jak bajka, dla całej naszej biegowej braci, która przez długi czas musiała chyłkiem przemykać do prywatnych lasów, czy biegać w ogródku. Odbył się już nawet, w wersji COVID-owej Festiwal Biegu Rzeźnika. Czyli wydawać by się mogło, że powoli wraca normalność. Tak się nam tylko wydawało. Dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego, pan Andrzej Raj odwołał wszystkie imprezy sportowe odbywające się na terenie parku w 2020 roku.

O komentarz poprosiliśmy organizatorów cenionych i lubianych przez Was imprez biegowych, które odbywają się w KPN.

Zdjęcie główne: Michał Złotowski

zdjęcie: tomaszraczynski.pl

Robert Gudowski - Orgaznizator Maraton Karkonoski

Nie rozumiem i nie mogę znaleźć racjonalnego wytłumaczenia dla decyzji Dyrektora KPN, który cofnął zgody na organizację imprez. Dlaczego w innych parkach: Tatrzańskim, Magurskim, Gór Stołowych, Wigierskim mogą odbywać się imprezy a w Naszym nie. Ciężko zrozumieć decyzję, a ze względu na krótki czas do Maratonu Karkonoskiego nawet odwołanie nic nie da. Razem z innymi organizatorami będziemy walczyć o cofnięcie tych irracjonalnych decyzji. Czy nasz Park jest lepszy/gorszy od innych Parków?

zdjęcie: 3xŚnieżka=1xMontBlanc

Joanna Łączkowska - Jęcek - Organizator 3xŚnieżka=1x MontBlanc

Decyzję  o odwołaniu wszystkich zgód na organizację imprez sportowo-rekreacyjnych odbywających się na terenie KPN  w 2020 r. przyjęliśmy z dużym zdziwieniem i niepokojem. Tym bardziej, że zarówno rząd, lokalne samorządy jak i gestorzy branży turystycznej robią wszystko w celu ożywienia turystyki oraz zminimalizowania skutków pandemii. Niewątpliwym magnesem dla osób aktywnych są organizowane przez nas od wielu lat wydarzenia, które posiadają już ugruntowaną markę a nasze wieloletnie doświadczenie gwarantuje profesjonalne i odpowiedzialne podejście do kwestii  bezpieczeństwa. Mając świadomość potencjalnych zagrożeń,  jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia zawodów z zachowaniem wszelkich wymaganych rygorów sanitarnych. Zamykanie Parku dla uczestników imprez, którzy poruszają się na ściśle wyznaczonej trasie, w określonym limicie osób i czasu, zgodnie z zasadami określonymi w regulaminie Parku jest dla nas niezrozumiałe.

zdjęcie: Daniel Koszela Photography

Karol Gołaj - Organizator Chojnik / Rudawy Festiwal Biegowy

Mamy poczucie, że działania Parku są niespójne. Raz widzimy duże zaangażowanie pracowników, chęć współpracy, nastawienie na znalezienie dobrego rozwiązania łączącego biegaczy z przyrodą parku, żeby później dostać jak obuchem w łeb. Jednym pismem zniweczyć roczne przygotowania, postawić naszą organizacje pod ścianą w kontekście finansowym, wizerunkowym i organizacyjnym. Nie zgadzamy się z argumentacją, COVID-19 to pretekst, ruch turystyczny jest i tak duży, a biegacze stanowią promil odwiedzających park. Potrafimy przygotować bezpieczną formułę zawodów. Dyrekcja Parku nie powinna w to wątpić.

A Wy co sądzicie o decyzji dyrekcji KPN?

Kingrunnera tworzą biegacze. Dodaj swój artykuł.

pozostałe artykuły