Ania Lis
Biegacz amator

Julian Alps TRAIL RUN by UTMB początek drogi do Chamonix

19.05.2023

Przenieśmy się w czasie… A gdyby tak przedłużyć wakacje, nie wracać do pracy albo dopiero po sezonie wyjechać na prawdziwy wakacyjny trip z dala od tłumów? Słowenia to dobre miejsce na aktywny odpoczynek, a bieg Julian Alps Trail Run by UTMB to świetna motywacja, aby tam pojechać i zwiedzić na biegowo najbardziej urokliwą jej część.

Tekst: Ania Lis

Słowenia to raj dla podróżników, a Alpy Julijskie – dla biegaczy. Malutki kraj o powierzchni mniejszej niż województwo mazowieckie, którego przejechanie samochodem wzdłuż i wszerz to raptem kilka godzin. Słowenia to potężna dawka niesamowitych doznań związanych z eksplorowaniem przyrody. Zielona kraina położona między Austrią, Chorwacją, Włochami i Węgrami. To miejsce, w którym zdecydowanie czuć przyrodę i przygodę. Recepta na udany reset głowy. 

Słowenia – tu jest wszystko

W południowo-zachodniej części Słowenia ma dostęp do Morza Adriatyckiego, na południu rozchodzą się wielkie połacie tajemniczych lasów, czystych i przeźroczystych jezior oraz tego, czego nie widać – świeżego powietrza pozbawionego zapachu cywilizacji. W północnej i północno-zachodniej części Słowenii znajduje się z kolei szczególne miejsce dla biegaczy – góry, które wznoszą się na prawie 3000 m. Alpy słowiańskie lub – jak kto woli – Alpy Julijskie zapraszają na aktywne oderwanie się od rzeczywistości. Górskie ścieżki poprowadzone w malowniczej scenerii, zmieniając co chwilę stopień trudności, wprowadzają w bajeczny teren biegania trailowego. Raz prowadzą wzdłuż szmaragdowej rzeki Soca, innym razem zamieniają się w trudniejsze podejścia jak to na górę Triglav, której szczyt jest gwarancją niezapomnianych widoków rozpościerających się na okolice Kranjskiej Góry. Alpy Julijskie to kierunek, który powinien znaleźć się na niejednej bucket list. 

Fot. Peter Koren/Julian Alps Trail RUN by UTMB
Fot. Julian Alps Trail RUN by UTMB

Julian Alps Trail Run by UTMB – droga do spełnienia marzeń

Julian Alps Trail Run by UTMB to największa słowiańska biegowa impreza w 2023 r. Organizatorzy spodziewają się ponad 3000 biegaczy z całego świata. Na liście startowej jest spora grupa reprezentantów z Polski. Julian Alps Trail Run by UTMB to jedyne wydarzenie biegowe w Słowenii, które jest częścią UTMB® World Series, elitarnej światowej serii biegów przełajowych. Zawody rozgrywane są na jednej z sześciu porywających widokiem tras. Dystanse wyznaczono tak, by każdy mógł poznać uroki biegania przełajowego w terenie, jaki proponuje okolica. Kilometraż przygotowano na 10, 15, 25, 60, 100i 170 km, czyli jest coś zarówno dla osób zaczynających przygodę z tarilem, jak i tych, które ultra mają wyryte w sercu i często też na paznokciach. Kto wie, może właśnie start w Alpach Julijskich okaże się pięknym początkiem drogi do Chamonix? 

Jedziemy Ekipą Biegających Krejzoli

Ultra musi mnie sponiewierać, musi zaboleć i odciąć głowę, by wejść w haj biegowy! Wtedy wiem, że żyję i po takiej przygodzie czuję się niesamowicie oczyszczony i spełniony! A więc myślę i mam nadzieję, że Julian Alps Trail  spełni moje oczekiwania i da mi popalić. Wierzę, zostaną po nim niesamowite wspomnienie, o których będę opowiadał do końca życia. Czym więcej górek tym Dzika Kuna szczęśliwsza, bo na co dzień nie ma w Poznaniu tyle gór. Choć na treningach, które prowadzę mam trasę na której mogę nałupać na 20km 1000up. Przewyższenia mnie kręcą! Ten pot gdy się wspinam na górę szczególnie w samotności w ciemną gorącą noc! Wtedy to jest odjazd. Dzieją się niesamowite rzeczy. Można zobaczyć fajne zjawy i omamy, więc na Julianie liczę na to. To mówię ja Dzika Kuna 

Czego można się spodziewać po trasach Julian Alps Trail Run by UTMB?

Totalnego zatracenia się w naturze. Ci, którzy wybiorą dłuższe trasy, będą mieli okazję poznać Triglavski Park Narodowy. To prawdziwa perełka, która urzeka turystów i biegaczy swoim pięknem i autentycznością. Charakteryzuje się szczególnym bogactwem świata roślin czy dzikich zwierząt. Można tu spotkać koziorożca – tego samego, co w logotypie biegu Julian Alp Trail.Najdłuższa trasa, królowa zawodów – I feel Slovenia Ultra Trail Julian Alps – przebiega wokół Alp Julijskich i okrąża wspominany już Triglav (2864 m). Trasa o długości 170 km prowadzi od doliny Soczy przez malownicze szczyty nad jeziorem Bohinj, aż do jeziora Bled – prawdziwej perełki w okolicy. Przez większą część trasy widok na szczyt Triglav towarzyszy zawodnikom aż do mety. Reasumując, piękna pętla, która na długo zostaje w pamięci zawodników.  

Co czeka cię podczas biegu w Julian Alps Trail Run by UTMB?

Dolina z królową rzek, Soczą – ze względu na kolor uznawana jest za jedną z najpiękniejszych europejskich rzek. Dla zawodników JATR to początek najdłuższej trasy. Park Narodowy Triglav – dziki wąwóz Tolmin cała trasa to bogactwo widoków. W niewielkim wąwozie Tolmin w Triglavskim Parku Narodowym zawodnicy na widok 60-metrowych pionowych ścian zapewne nieświadomie zwolnią. Gdy spojrzą w dół, też nie przyspieszą, bo zatrzymają swój wzrok na obłędnie turkusowej wodzie przepływającej przez wąwóz. Baška grapa – Pod królestwem Goldhorna najbardziej tajemnicza część trasy. To autorskie ścieżki wytyczone przez organizatora i miejscowych pasterzy. Autentyczność i dzikość tych fragmentów sprawią, że nawet mimo zmęczenia będzie trzeba zachować czujność na trasie. 

Fot. Peter Koren/Julian Alps Trail RUN by UTMB
Fot. Peter Koren/Julian Alps Trail RUN by UTMB

Góra Triglav i punkt widokowy na Alpy Julijskie – na tę część trasy czeka zapewne każdy startujący. Widok na szczyt Triglav. To okazja, by przez ponad 10 km dobrze przyjrzeć się temu olbrzymowi. Jezioro Bled nie mogło go zabraknąć na trasie. Charakterystyczne jezioro z malutką wysepką na środku jest najchętniej fotografowanym punktem w Słowenii. Bajkowa sceneria w prawdziwym życiu. Wspinaczka na Stol – ściana. Spotkanie ze ścianą nie tylko w przenośni. 1600 m podbiegu do najwyższego punktu na trasie, którego na pewno nie zapomnisz – góra Stol (2174 m). Podobno wschód słońca nad górami to niezapomniany spektakl. Na grzbiecie Karawank kolejny piękny, unikalny fragment trasy. Dobre 20 km czystej przyjemności dla ciała i ducha. Grzbiet Karawank jest prawdopodobnie najpiękniejszą trasą do biegania w Słowenii. Rozpościera się stąd wielka panorama na szczyty Alp Julijskich z Triglavem na czele. Kranjska Góra mówi się, że w Kranjskiej Górze marzenia się spełniają. W powietrzu czuć radość i satysfakcję z trudu włożonego w odbytą właśnie niesamowitą podróż. Tu już się nie biegnie, tylko podziwia. Tu zlokalizowana jest meta! 

Dystanse: 

I FELL SLOVENIA ULTRA TRAIL JULIAN ALPS – 170 km, +8000/–7430 m (UTMB 100K) ULTRA SKY TRAIL – 100 km, +4400/–4000 m (UTMB 100K) SKY TRAIL – 60 km, +3030/–2800 m (UTMB 50K) KRANJSKA GORA TRAIL – 25 km, +/–947 m (UTMB 20K) SPEED TRAIL – 15 km, +/–520 m (UTMB 20K) FUNNY TRAIL – 10 km, +/–290 m  

Jak dostać się na start?

Do Słowenii najlepiej dostać się samochodem. Odległość z centralnej Polski to ok. 1000 km, co zajmuje ok. 10 godzin jazdy. Wjeżdżając na teren Słowenii, trzeba pamiętać o winiecie na autostrady. Od zeszłego tego roku dostępne są jedynie w wersji elektronicznej i można je wykupić, będąc jeszcze w Polsce. Słowenia żyje z turystyki, więc o spanie nie trzeba się martwić. Wystarczy wybrać najbardziej malowniczą okolicę, by wypić poranną kawę z niezapomnianym widokiem. Baza noclegowa jest bardzo dobrze rozwinięta i oferuje naprawdę atrakcyjne miejsca. Liczne hotele, pensjonaty przyjmują gości w ciągu całego roku. Podobnie jak z kempingami. Jest ich coraz więcej, w większości na bardzo wysokim poziomie. Nie czekaj! Zapisz się i zacznij trenować do jednego z najpiękniejszych startów tego sezonu.

Julian Alps TRAIL RUN by UTMB.

8–10 września 2023, Kranjska Góra.

My tam będziemy!

https://trailrun.si/en/home/ 

Pozostałe artykuły