Grzegorz Łopata
Biegacz amator

HokaOneOne Speedgoat

Bielsko Biała, 18.03.2017

Miałem przyjemność testować kolejny model butów biegowych marki HokaOneOne – Speedgoat. Po wcześniejszym modelu Infinite nabrałem apetytu na przygodę z modelem trailowym. Mocna kolorystyka butów Speedgoat przykuwa uwagę, zwłaszcza że te barwy należą akurat do moich ulubionych. Wrażenie robi też waga, a drapieżny bieżnik od razu zdradza charakter buta.

Po kilku pierwszych krokach czuję już, jak buty odmiennie do innych modeli zachowują się na twardych powierzchniach. Wyrazisty bieżnik sprawia, że nie są zbyt stabilne na asfalcie, płytach chodnikowych i tym podobnych, niemniej jednak na skale mają dobre tarcie i trzymają się doskonale, a to dzięki podeszwie Vibram. Aż prosi się o przyspieszenie w tych warunkach! Można zrobić to bezkarnie – amortyzacja jak na Hokę przystało jest wyśmienita. Choć nie jest to model dla początkujących biegaczy w wyższe góry o charakterze skalistym. Moim zdaniem wymagają przyzwyczajenia i poprawnej techniki biegu.

Jeśli chodzi o ich zachowanie w terenie leśnym – prowadzenie i stabilność, nie mam jakichkolwiek zastrzeżeń. Ten model stworzony został do walki z terenem, a nie utartymi szlakami. Bieżnik gryzie glebę, a wyjątkowo gruba podeszwa daje piękne odbicie. Cholewka została wykonana z przewiewnej siatki, co zapewnia bardzo dobrą wentylację, ale sprawia również, że bardzo szybko zbierają poranną rosę w nasze skarpety.

Odnoszę wrażenie, że jest to świetny but na bieganie po Beskidach, które są mi bardzo bliskie i do których od pewnego czasu wróciłem ze względu na małą córkę, którą chcę zabierać ze sobą wszędzie, gdzie zaczynaliśmy przygodę z górami z żoną. Speedgoaty nadają się do poszukiwań nowych ścieżek poza szlakami, pozwolą nam na szybkie podejście stromym zboczem oraz niepohamowany zbieg aż do samej doliny.

But wykonany jest poprawnie. Mam nadzieję, że będzie równie wytrzymały jak inne modele.

Podsumowując, jest to but dobry na długie biegi po lasach i łąkach, słabo czujący beton i asfalt, dla doświadczonych w teren zmienny, skalisty. Jest kilka biegów w Polsce, na które chętnie bym je wziął, a na co dzień będą spełniać rolę butów treningowych do długich wybiegań, gdzie będę spokojny o zdrowie moich stawów. Jeśli ktoś uwielbia szaleńcze zbiegi i podbiegi w dzikim terenie, to ten but jest właśnie dla niego.

 

Dane producenta:
Marka – HokaOneOne
Model – Speedgoat
Przeznaczenie – trail
Rodzaj obuwia – neutralne
Drop – 5 mm
Waga – 285 g (dla rozmiaru 43)
Materiały – pianka Eva/Vibram

Dziękuję firmie RAVEN za możliwość testowania butów.

 

Pozostałe artykuły