Dominika Stelmach powalczy o kwalifikację do Western States 100-mile Ednurance Run 2022

27.01.2022

Western States 100 mile to kultowy amerykański bieg, na który ostrzą sobie pazury najlepsi ultrasi świata. Liczymy na to, że w tym roku zobaczymy tam również Dominikę Stelmach, która 12 lutego w Arizonie powalczy o tzw. HOKA Golden Ticket w ramach startu w Black Canyon 100 km. Jeśli jej się uda, to już w czerwcu będziemy mogli obserwować jej bezpośrednie starcie ze słynną Courtney Dauwalter.

 

zdjęcia: Western States 100 i Dominika Stelmach

 

„Mój plan jest prosty. Jadę team by być w top 3 I zakwalifikować się na czerwcowy WSER. Po drodze jako przetarcie przed startem będzie półmaraton w San Francisco. Nie chcę zapeszać, ale wierzę, że mam szansę zrobić na nim swoją życiówkę. No chyba, że wciągnie mnie Vegas, w którym przed startem spędzę trzy dni” - śmieje się Dominika Stelmach.

Ruth Croft z Nowej Zelandii wraz ze swoim„zającem” przecina rzekę na 78 mili wyścigu WSER. Finalnie zajęła 2 miejsce z czasem 17 godzin i 33 minuty.

Warto dodać, że Black Canyon jako jeden z siedmiu wyścigów, na których można uzyskać złote bilety od HOKA, jest zazwyczaj mocno obstawionym przez amerykanów wyścigiem. Dlatego warto trzymać kciuki, za sukces Dominiki, byśmy mogli w wakacje śledzić jej bezpośrednie starcie ze słynną Courtney Dauwalter, która swoją kwalifikację do WSER, wywalczyła wygrywając ubiegłoroczne UTMB. (Ciekawą rozmowę z Courtney znajdziecie tutaj) oraz innymi super zawodniczkami jak: Camille Herron, czy Ruth Crofty

HOKA Golden Tickets dostają pierwsze dwie kobiety i pierwsi dwaj mężczyźni, którzy zameldują się na mecie zaliczanych do kwalifikacji wyścigów.

Cztery z nicj zostały już rozegrane. Były to 171 km w ramach UTMB 2021, 105 km w ramach francuskiego Endurance Trail des Templiers 2021, 100 mil podczas Javelina Jundred 2022 w Arizonie, 100 km w HOKA Bandera 2022 w Teksasie.

Piąty planowany wyścig Tarawera 102 km Nowej Zelandii, z powodów pandemicznych został anulowany, w związku z tym podczas dwóch kolejnych startów w Stanach Zjednoczonych, zmieniają się reguły i zwiększają się szansę na „złoty bilet”, bo tym razem trzech najszybszych panów i trzy najszybsze panie je dostaną.

Będą to wspomniany już 100 km Black Canyon by HOKA w Arizonie (12 lutego 2022 r.) I rozgrywany 23 kwietnia 2022 r. 100 km The Canyons by HOKA w Kaliforni.

W przypadku, gdy uczestnik zajmujący pierwsze lub drugie miejsce jest już na liście startowej Western States (lub zdecyduje się z tej przepustki zrezygnować), automatycznie bilet zostanie zaoferowany osobom na trzecim, czwartym lub maksymalnie piątym miejscu. Trzymamy kciuki za Dominikę i czekamy, by w czerwcu zobaczyć na żywo słynną klamrę WSER.

 

Kingrunnera tworzą biegacze. Dodaj swój artykuł.

pozostałe artykuły