Czym jest „złoty bilet”na finał Golden Trail World Series i jak go zdobyć?

25.01.2023

GTWS ściąga do swojej ligii najlepszych górali z całego globu. Motywuje ich do pokazania się publiczności z jak najlepszej strony, pokaźnymi nagrodami i co najważniejsze, szansą na zaistnienie w zawodowym trailu. Zasady cyklu z roku na rok lekko się zmieniają, dopasowując je, by uzyskać wielkie biegowe show. Wielu z mocnych biegaczy będzie chciało powalczyć o kultowy już chyba "Złoty Bilet" Golden Trail World Series, czyli przepustkę do Finału cyklu Goldena, który co roku rozgrywany jest w innej pięknej części świata. 

zdjęcia: Jordi Saragossa Finał Golden Trail World Series Madeira 2022
UltraLovers - Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich 
zdjęcia ze stron wspominanych w tekście biegów.

Czym jest „złoty bilet”na finał Golden Trail World Series i jak go zdobyć?

By to wyjaśnić musimy Wam przybliżyć kilka terminów.

GTWS - Golden Trail World Series - Międzynarodowa Seria ligi Golden Trail, która skupia wokół swoich wyścigów najmocniejszych zawodników biegów górskich na świecie. To elita biegaczy, którzy są najlepszą wizytówką trailu jako sportu zawodowego. Zawodnicy w ramach cyklu mogą wystartować w sześciu epickich wyścigach. Tu pisaliśmy, gdzie odbędą się w tym roku?

GTNS - Golden Trail Nationa Series - Narodowa Seria ligi Golden Tralil. Takich lig na całym świecie jest 11, w ramach każdej z nich rozgrywanych jest pięć wyścigów - w tym jeden finałowy.

SALOMON JEŠTĚD SKYRACE

Lista biegów z serii GTNS dla ligii polsko-słowacko-czeskiej 2023

15/04/2023 SALOMON JEŠTĚD SKYRACE - Czechy
30/04/2023 Salomon Dragon Trails - Słowacja
27/05/2023 SALOMON VALAŠSKÝ HRB - Czechy
14/07/2023 Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich - Golden Mountains Trail - Polska
19/08/23 SALOMON JESENICKÝ MARATON - Czechy

Pamiętaj będąc Polakiem, nie jesteś przypisany do konkretnej ligi. Możesz wybrać dowolną ligę na świecie i starać się o kwalifikacje walcząc w jej ramach.

Pula nagród przewidziana dla zawodników w każdym z biegów w serii to 7200 euro. Zwycięzca każdego wyścigu otrzymuje 300 euro, drugie miejsce 200 euro, a trzecia osoba 100 euro. Mowa zarówno o kategorii kobiet, jak i mężczyzn. Oddzielne pieniądze są za wygranie cyklu no i ten pożądany przez wszystkich „złoty bilet.”

Czym tak na prawdę jest „złoty bilet’?

To nie tylko zaproszenie na wyścig w postaci nadania numeru startowego. Seria Golden Trail chce wychwytywać najlepszych biegaczy górskich i stwarzać im warunki do rozwoju. Dać możliwość zaprezentowania się i starcia ramię w ramię z najlepszymi góralami na świecie. Dlatego „złoty bilet” to również zakwaterowanie na 8 dni na czas Wielkiego Finału - w 2023 roku odbędzie się we Włoszech, pokrycie kosztów transportu do kwoty 600 euro dla zawodników z Europy i 1500 euro dla zawodników z poza Europy.

DFBG Golden Mountains Trail

Jak wywalczyć „złoty bilet”?

By odpowiedzieć na to pytanie musisz poznać reguły  GTNS - Cyklu Narodowego Golden Trail.

Chcąc zostać sklasyfikowanym w jego końcowym rankingu, musisz wziąć udział w 2 z 4 biegów w serii narodowej. Jeśli w którymś z tych biegów znajdziesz się w pierwszej trójce kobiet lub mężczyzn - organizator na własny koszt zaprosi Cię do udziału w krajowym finale GTNS. Pamiętaj jest on obowiązkowy, jeśli chcesz zostać w lidze narodowej ostatecznie sklasyfikowany w rocznym rankingu, bo dopiero to daje Ci szansę na wygraną „złotego biletu". Jeśli biegacz nie spełnia kryterium wysokiego miejsca w rankingu, a może jednak nadal walczyć o „złoty bilet”, wówczas musi przyjechać i wystartować na swój koszt. Co ważne ppłaca się walczyć do samego końca, bo punkty zdobyte w finale krajowym liczone są podwójne! A jak wiadomo trail bywa nieprzewidywalny. Czasem wystarczy jeden zły krok konkurenta, ciut gorsza dyspozycja dnia, jakiś błąd w taktyce wyścigu, by stracić wiele. Do samego końca nie można być zatem niczego pewnym.

SALOMON JESENICKÝ MARATON

Jak przyznawane są punkty w narodowych rankingach?

Zawodnicy punktowani są za miejsca jakie osiągają w danych wyścigach. Punktuje się pozycje od 1 do 60. Za pierwsze miejsce jest 200 punktów, każde miejsc o stopień niżej daje pomniejszoną ich liczbę. Jest na to określony z góry wzór. Tabelkę z punktacją znajdziesz tutaj. Punkty z finału narodowego - przypominamy liczone są podwójnie.

Kto zatem otrzyma „złote bilety”na Wielki Finał Golden Trail World Series do Włoch?

Będzie to trzech najlepszych mężczyzn i trzy najlepsze kobiety z Wielkiego Narodowego Finału danej ligi, pod warunkiem, że dana osoba wzięła udział przynajmniej w jednym z biegów GTNS 2023. Oznacza to, że można dostać się nie tylko z punktów, ale też z podium - jeśli zawodni osiągnie je w katergorii open w samym finale! Zawodnicy Ci oprócz biletu dostaną odpowiednio:

1. miejsce = 1500 € + Złoty Bilet 2023
2. miejsce = 1250 € + Złoty Bilet 2023
3. miejsce = 1000 € + Złoty Bilet 2023

Co więcej trzech najszybszych mężczyzn i trzy najszybsze kobiety w kategorii open, otrzymają „złoty bilet” na 2024 rok. A to oznacza, że zostaną zaproszeni na trzy biegi z cyklu Golden Trail World Series w kolejnym roku. W tym przypadku podobnie również organizator pokrywa zwrot pobytu i kosztów podróży zawodnika na te imprezy, a biegając na takim poziomie do Wielkiego Międzynarodowego Finały dostać się będzie można już z punktów zdobywanych w głównym rankingu GTWS.

Jak widzicie ligi narodowe, które mamy wrażenie do tej pory były lekko niedoceniane, zyskują na atrakcyjności. To niewątpliwie idealna trampolina dla obiecujących młodych zawodników - do pokazania się światu z jak najlepszej strony!Chcecie poczytać więcej o serii Golden Trail? Polecamy 44 numer Magazynu ULTRA, gdzie szeroko relacjonowaliśmy dla Was finał na Maderze. A jeśli chcecie zobaczyć jak wyglądało w wersji - video - poświęćcie kilka chwil na zapisane w stories na naszym instagramie najpiękniesze momenty. 

Kingrunnera tworzą biegacze. Dodaj swój artykuł.

pozostałe artykuły