Biegacz amator

Czeka na ciebie wielka przygoda!

Bydgoszcz, 15.01.2019

Gdy kolejny raz będziesz ubijał mdłe ścieżki codziennych treningowych tras, przygotowując się do dobrze znanej dychy, czy nawet tak stawianego na piedestale maratonu, gdy kolejny raz będziesz walczył o życiówkę na trasie uderzającego w nozdrza asfaltu, pomyśl, czy nie warto spróbować czegoś innego. Wyzwania, w którym liczy się nie tylko kondycja, ale również umiejętność nawigacji w zróżnicowanym terenie, współpraca w zespole co najmniej dwuosobowym (choć niekiedy można wystartować samemu). Wyzwania tak bardzo zróżnicowanego, że nie będzie ani chwili na nudę.

Czas na AR (Adventure Racing) – rajd przygodowy, który łączy w sobie wiele dyscyplin w jedną ekscytującą wyrypę. Może to być bieganie z jazdą na rowerze wraz pływaniem kajakiem. Może to być również jazda na nartach czy łyżwach przeplatana w dowolnej konfiguracji z marszobiegiem. Żadna pora roku nie stanowi przeszkody. Całość okraszona takimi wisienkami jak wspinaczka górska czy skałkowa, zjazdy na linie, jazda na rolkach, a nawet konno. Jednym słowem, co tylko organizatorom przyjdzie do głowy.

Rajdy mogą być jednodniowe (formuła sprint), ale najczęściej trwają trzy doby i więcej. Te najdłuższe potrafią trwać nawet tydzień i przekraczają dystans 1 000 km. Mają określone zasady, min. uczestnicy sami decydują o porze i długości odpoczynku, cały potrzebny ekwipunek mają ze sobą, nie jest dozwolone wsparcie z zewnątrz. Regulamin narzuca nie tylko liczbę osób w zespole, ale również udział poszczególnych płci. Zdarzają się rajdy tylko dla mężczyzn i również tylko dla kobiet, dlatego istotne jest zapoznanie się z regulaminem.

Używanie GPS w AR jest zabronione. Uczestnicy dostają mapy z zaznaczonymi punktami kontrolnymi, które muszą odnaleźć przy pomoc kompasu i je zaliczyć.

Czym jest AR, doskonale tłumaczy poniższy film:

Dyscyplina pod koniec lat 90. przeżywała rozkwit i święciła triumfy, szczególnie wtedy, gdy ogólnoświatowe stacje telewizyjne transmitowały przez kilka dni relacje z zawodów. Popularnością mogły się równać chyba nawet z rajdem Paryż-Dakar. Złota dekada zaczęła chylić się ku zapomnieniu na początku XXI wieku. Na szczęście wąskie grono pasjonatów nadal  organizuje i startuje w AR, także na naszej, polskiej ziemi.

Poniżej znajdziecie kilka ciekawych imprez, które odbędą się w tym sezonie. Czy warto w nich wystartować? Nie ma co się zastanawiać, pakujcie plecak i w drogę po przygodę!

 

Adventure Trophy Arec 

Gdzie: Kraków i okolice

Kiedy: 15-21.07.2019

Zasady: Kilkudniowy rajd. Zespoły czteroosobowe mieszane. Dystans- ponad 500 km i 10 000 m wzniesień.

Limit czasu 100 h.

Dyscypliny: MTB, trekking, pływanie, bieg na orientację, łyżworolki,

kajakarstwo, wspinanie na linie, eksploracja jaskiń.

Adventure Trophy

 

Muflon Trail

Gdzie: Stary Gierałtów

Kiedy: 07-08.09.2019

Zasady: dwudniowa impreza na orientację w parach (ok. 35 km w sobotę, 20 km w niedzielę – po optymalnych wariantach) wraz z biegami towarzyszącymi dla dzieci i rodzin. Dystans po optymalnych wariantach przebiegu trasy to ok. 35 km/+-2000 m (w sobotę) i 20 km/+-1000 m (w niedzielę). Do klasyfikacji brana jest suma czasów. Rywalizacja odbywa się w zespołach dwójkowych, w dwóch kategoriach MM (2 mężczyzn) oraz MIX (min. 1 kobieta). Wszystkie zespoły startują na tej samej trasie. Klasyfikacja końcowa w kategorii OPEN oraz MIX

Muflon Trail

Krajna Adventure Race

Gdzie: Złotów

Kiedy: 29-31.03.2019

Zasady: rywalizacja toczy się na dwóch multidyscyplinarnych trasach – rekreacyjnej 60 – km i wymagającej 150 – km oraz na 50 – km trasie rowerowej. Wszystko na orientację!

Krajna Adventure Race

Cykl Biegów Bydgoszcz Na Orientację

Gdzie: Bydgoszcz i okolice

Kiedy: grudzień 2018- marzec 2019

Zasady: cykl 6 biegów odbywających się w lasach na terenie miasta Bydgoszczy i okolicach. Każdy bieg rozgrywany będzie na 3 trasach: krótkiej (dla początkujących oraz rodzin z dziećmi), średniej, zaawansowanej.

BNO Bydgoszcz

Rajd Wilczy

Gdzie:

Kiedy:

Zasady:

PROFI – trasa zaawansowana dla najbardziej doświadczonych zawodników.

OPEN – trasa otwarta dla każdego, kto chce spróbować swoich sił w rajdzie o charakterze AR.

Zawodnicy startują w zespołach dwuosobowych na obu trasach AR.

AR OPEN – 60 km: Trasa około 50 km w tym etapy piesze, rowerowe oraz zadania specjalne do wykonania na trasie.

AR PROFI – 120 km: Trasa liczy ponad 100 km – na trasie czekają na Was trasy: piesza, rowerowa, kajak, a także zadania specjalne na trasie Rajdu.

Rajd Wilczy

Kierat 2019

Gdzie: Słopnice

Kiedy: 24-26.05.2019

Zasady: trasa 100 km i 4000 m podejść do pokonania w ciągu 30. Start/meta: Słopnice (pow. limanowski). Kolejność zaliczania punktów jest obowiązkowa. Ominięcie punktu kontrolnego jest uważane za odstąpienie od udziału w maratonie. Na osiągnięcie każdego punktu kontrolnego wyznaczono limit czasowy dostosowany do tempa marszu przeciętnego turysty.

Kierat

Harpagan

Gdzie: Miastko

Kiedy: 12-14.04.2019

Zasady:

Trasa piesza: 10, 25, 50 (nocna), 50, 100 km

Trasa rowerowa: 20, 50, 100, 200 km

Trasa mieszana: 150 km

Harpagan

Azymut Orient 2019

Gdzie: pojezierze Brodnickie

Kiedy: 26.10.2019

Zasady: dystanse piesze- 25 km, 50 km, rowerowe- 50 km, 150 km, trasa piesza rodzinna oraz trasa rowerowa 20 km; zdobycie jak największej ilości punktów kontrolnych (PK) w limicie czasowym, przewidzianym dla danej trasy

Azymut Orientujemy

Złoto Dla Zuchwałych

Gdzie: Czernikowo

Kiedy: 10.03.2019

Zasady: dystanse piesze- 25 km, 50 km, rowerowe- 50 km, 150 km, zdobycie jak największej ilości punktów kontrolnych (PK) w limicie czasowym, przewidzianym dla danej trasy

Złoto Dla Zuchwałych

Silesia Race zima 2019

Gdzie: Jaworzno

Kiedy: 09.02.2019r.

Zasady: zawody na orientację w czterech formułach

Sportowa gra miejska

10 - 15 km, kategorie: rodzinna i "dorosła"

Trasa piesza

25 i 50 km - Puchar Polski w Pieszych Maratonach na Orientację

Trasa rowerowa

50 km

Rajd przygodowy

OPEN - 60 km i PROFI - 125 km ...

Silesia Race Zima

Skorpion 2019

Gdzie: Skierbieszów

Kiedy: 15-17.02.2019

Zasady: długodystansowy Marsz na Orientację, długość tras:

20km (15 PK), 50km (25PK) i 100km (35PK).

Limity czasu wynoszą odpowiednio 10, 16 i 28 godzin. Trasa 50 i 100 km jest zaliczana do Pucharu Polski w Pieszych Maratonach na Orientację. Długość tras jest mierzona najkrótszą drogą, ścieżką, lub linią terenową (wąwóz, koryto rzeki, granica kultur, itp.).

Skorpion

Rajd Liczyrzepy

Gdzie: Bystrzyca

Kiedy: 23.02.2019

Zasady: dystanse piesze TP25 (5h) i TP50 (8h) oraz rowerowe TR50 (5h) i TR100 (9h), pokonywane w formule rogainingu*

Rajd Liczyrzepy

*Rogaining- według definicji orientacja sportowa to dyscyplina, w której zawodnik posługując się mapą i kompasem ma za zadanie w jak najkrótszym czasie pokonać określoną trasę wyznaczoną w terenie (zazwyczaj jest to las) przez punkty kontrolne. Przebieg pomiędzy punktami kontrolnymi jest dowolny i właśnie wybór wariantu przebiegu stanowi istotę orientacji sportowej. W rzeczywistości orientacja sportowa to cała masa dobrej zabawy, nie zawsze nastawionej na wyczyn sportowy. Rozgrywana jest na wielu dystansach: od kilkukilometrowych sprintów do maratonów na kilkudziesięciokilometrowych trasach. Najczęściej limity czasowe ustawione są w taki sposób, aby przy dłuższych dystansach, jak w przypadku rajdów, nie było konieczne poruszanie się cały czas szybkim tempem na całej trasie. Kto może wystartować? Praktycznie każda, nawet przeciętnie aktywna osoba jest w stanie dobrać dla siebie odpowiedni dystans i świetnie się na nim bawić.

Kingrunnera tworzą biegacze. Dodaj swój artykuł.

pozostałe artykuły