Czas do zmiany - PRZEGLĄD ZEGARKÓW BIEGOWYCH

Cała Polska, 25.11.2020

Rynek zegarków outdoorowych do niedawna opanowany głównie przez Garmina i Suunto staje się polem walki także dla innych graczy. Dwa lata temu trochę namieszała marka Coros, wprowadzając modele funkcjonalne, z mocną baterią i atrakcyjne cenowo. W tym roku do tego grona dołączył Polar z modelem Grit X. Garmin broni jednak swojej pozycji lidera, stale poszerzając linię zegarków z soczewką Power Glass wykorzystującą technologię solarną. Za chwilę żywotność baterii tak się wydłuży, że zapomnimy o kablach do ładowania. Posiadacze Suunto cieszą się nowymi funkcjami w aplikacji. Przy każdej aktualizacji wydaje się, że już więcej nie da się upchnąć w małej kopercie, ale chyba żaden z producentów nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

GARMIN INSTINCT SOLAR 

Lekki, ważący zaledwie 53 g, multisportowy model, w trwałej i oryginalnej obudowie dostępnej w wielu kolorach. Wyróżnia się też bardzo długim czasem pracy na baterii. Dzięki technologii solarnej, przy wystarczającej ekspozycji na słońce i we włączonym trybie Battery Saver, urządzenie zapewnia właściwie nieograniczony czas pracy baterii. W trybie Expedition Mode Instinct Solar działa przez ponad dwa miesiące. Bateria pozwala na pracę przez 24 dni w trybie smartwatch w pomieszczeniach i ponad 50 dni przy wystarczającej ekspozycji na słońce. Czasem pracy na jednym ładowaniu można sterować dzięki funkcji Power Manager. Dodatkowo multisportowe zegarki Instinct Solar zostały wyposażone w pulsoksymetr Pulse Ox2, który mierzy poziom saturacji krwi. Dzięki temu pomiary fizjologiczne uzupełnione są o informacje takie jak aklimatyzacja do wysokości nad poziomem morza oraz szacunek rezerw energetycznych Body Battery, który pomaga zoptymalizować czas potrzebny na regenerację. 

 

GARMIN FENIX 6 PRO SOLAR 

Fenix 6S Pro Solar i Fenix 6 Pro Solar to najnowsze modele z flagowej outdoorowej serii GarminW ślad za Fenix 6X Pro Solar, który premierę miał rok temu, zostały wyposażone w soczewkę Garmin Power Glass™. Dzięki funkcji Power Manager gotowe są do pracy przez wiele tygodniWydajność baterii Fenix 6S Pro Solar w trybie smartwatch wynosi do 9 dni w pomieszczeniach i do 10,5 dnia przy wystarczającej ekspozycji na słońce, natomiast wydajność baterii Fenix 6 Pro Solar w trybie smartwatch to do 14 dni w pomieszczeniach i do 16 dni przy wystarczającej ekspozycji na słońce. Szeroką gamę aplikacji sportowych w zegarkach Fenix 6 i 6S Solar uzupełniły dodatkowe funkcje do surfingu, jazdy na rowerze górskim i wspinaczki na ściance.  

 

POLAR GRIT X 

Polar Grit X to nowy zawodnik. Miał premierę na wiosnę 2020. Model ten nawiązuje do topowego Polar Vantage Vale nafaszerowany jest wieloma funkcjami multisportowymi. GritX cechuje duża wytrzymałość, odporność na wysokie temperatury, wstrząsy i wilgoć (WR 100i to wszystko pomimo niskiej wagi zegarka. Czas działania do 40 godzin z GPS, a do 7 dni w trybie zegarka. Tryb oszczędzania baterii pozwala wydłużyć czas treningu do 100 godzinDo tego dotykowy ekran, wbudowany wysokościomierz, barometr oraz kompas elektroniczny dają szansę w walce na polu outdoorowym. Zegarek współpracuje z serwisem interentowym Polar Flow i aplikacją, która przechowuje wszystkie dane dotyczące treningów, aktywności, snu, a także raporty dotyczące postępów. 

 

COROS PACE 2

Pace2 to następca pierwszego modelu zegarka multisportowego, wprowadzonego na rynek przez markę Coros w maju 2018 r. Wersja 2.0 to ultraniska waga  zmniejszona nawet do 29 gJest to efekt m.in. zmniejszenia wymiarów zegarka, bez jednoczesnego pomniejszania średnicy wyświetlacza. Szybszy procesor, 64MB przestrzeń do przechowywania danych, dłuższy czas pracy  do 30h w zwykłym trybie GPS oraz do 60 h w trybie UltraMax, w stanardowym trybie zegarka do 20 dni. Dodano obsługę planów treningowych, funkcję obliczania mocy biegowej z nadgarstka czy tryb Truck Run  algorytm wspomagający zapis aktywności na bieżni 400-metrowej. Pace 2 daje możliwość wyboru wielu trybów sportowych, na czele z bieganiem, jazdą na rowerze, pływaniem czy świeżo dodanym treningiem siłowym (ponad 200 (!) ćwiczeń dla górnych i dolnych partii ciała oraz mięśni brzucha). No i do tego ta cena! 

 

SUUNTO 9 BARO 

Dziewiątka to nie jest nowy zegarek, ale dostał nowej mocy. We wrześniu 2020 została wprowadzona aktualizacja oprogramowania Suunto. Zawiera wiele nowych funkcji, outdoorowych i treningowych dostarczanych przez aplikację SuuntoPlus. W tym nowy ekran główny z łatwiejszym dostępem do kalendarza, podsumowań aktywności i map. Dostępne opcje różnią się w zależnoiści od modelu zegarka, ale wszystkie znajdziecie w Suunto 9 BARO: Weather, Climb, Safe, Loop, Sprint, Wings For Life. Więcej szczegółów na temat tych nowości znajdziecie w opisie Radka Buczyńskiego w ULTRA#31.

Pozostałe artykuły