Redakcja KR

Chudy Wawrzyniec 2024 - po raz piąty wyłoni MP w Biegach Górskich na Ultra Dystansie

18.12.2023

10 sierpnia 2024 roku ponownie w Beskidzie Żywieckim na 82 km trasie z Rajczy do Ujsoł o przewyższeniu +3825 m. wyłonieni zostaną mistrz i mistrzyni Polski na dystansie ultra w biegach górskich.

zdjęcia: Karolina Krawczyk

 


Aktualnymi mistrzami Polski są Andrzej Witek i Urszula Paprocka. Niebawem zapewne dowiemy się, czy stawią się w 2024 r., by bronić tytułu. Przypomnijmy w nadchodzących Mistrzostwach zawodnicy chcący walczyć o najwyższy medal, będą mieli też zmierzenia się z dość wyśrubowanym rekordem. Andrzej wygrywając bieg w 2023 r., poprawił rekord trasy o 39 minut! Wycena tego biegu przez ITRA - mówi sama za siebie 928 pkt.

Wśród kobiet, śledzący zawody, mogli natomiast niemal przez 80 km obserwować porywającą rywalizację bark w bark Urszuli Paprockiej i Aliny Wylężałek. Na mecie dzieliły panie niespełna 3 minuty.

Tegoroczne podium MP na dystansie ultra wyglądało tak:

1. Andrzej Witek 6 godzin 57 minut i 49 sekund
2. Kamil Leśniak 7 godzin 28 minut i 3 sekundy
3. Tomasz Skupień 7 godzin 47 minut i 9 sekund.

1. Urszula Paprocka  9 godzin 8 minut i 5 sekund
2. Alina Wyleżałek 9 godzin 10 minut i 45 sekund
3. Sylwia Byrska 9 godzin 47 minut i 33 sekund.

Myślisz, że jesteś gotowy na ultra - spróbuj się z Chudym Wawrzyńcem

Poza MP w ramach biegowego weekendu ścigać mogą się też oczywiście zwykli biegacze, szukający w górach spokoju, widoków, niekoniecznie rywalizacji. Formuła biegu jest dość nietypowa - to Ty w trakcie biegu decydujesz na jakim dystansie chcesz zakończyć. W edycji 2024 będzie to 5080 lub 100 km). Wybór odbywa się już na trasie biegu. Limit czasu jest ten sam dla każdego z dystansów i wynosi 16h. A to oznacza, że trasa 50+ (+2525 m / -2475 m) jest dobrym pomysłem dla początkujących ultrasów, bo limit pozwala pokonać dystans w dużej mierze marszobiegiem. Dłuższe dystanse to już większe wyzwanie. Tym bardziej, że organizatorzy hołdują klasycznej, może już mało modnej ale jakże wymagającej ideii biegów ultra, gdzie na trasie nie ma supportu, jest mała liczba punktów odżywczych (ale jak już są, to jest to prawdziwa uczta), brak przepaków. Krótko mówiąc, chcesz być ultrasem z krwi i kości? Sprawdź się z Chudym!

100 km na Chudym Wawrzyńscu w 2024 roku

Najdłuższy z dystansów Chudego Wawrzyńca to 100 km. Bieg ten jest rozgrywany co dwa lata. Tu przewyższenie wynosi +5115 m / -5065 m. Nie każdy, kto zadeklaruje chęć pokonania 100 km, będzie mógł zrealizować swój plan, bowiem kluczowy jest czas na 70. km biegu - na szczycie Trzech Kopców. To właśnie tam trasy 80 i 100 km rozdzielają się. Jeśli biegacz nie zmieści się w ustalonym limicie czasu - będzie musiał skręcić w stronę mety i zadowolić się ukończeniem krótszego dystansu.

Mała Rycerzowa oraz Muńcuł Vertical

11 sierpnia 2024 - dzień po MP odbędą się dwa krótsze biegi. 20-kilometrowa Mała Rycerzowa oraz niespełna 3-kilometrowy inov-8 Muńcuł Vertical. To propozycje dla początkujących górali lub tych, którzy stawiają na trail. Na trasie Małej Rycerzowej trzeba pokonać +1150 m, natomiast Vertical to 360 m up.

Również w niedzielę, 11 sierpnia odbędą się zawody dla dzieci i młodzieży - Chudy Hulajnik. To biegi na dystansach od 200 m do 2,5 km rozgrywane na ścieżkach w Ujsołach, gdzie swoją metę mają wszystkie dystanse w ramach Chudego Wawrzyńca. W zawodach Chudy Hulajnik mogą startować maluchy bez dolnego limitu wieku, natomiast górna granica to 18 lat. 

Wsparcie lokalnych działań 

Start w Chudym Wawrzyńcu to okazja do wsparcia lokalnych działań proekologicznych w Beskidach. Podczas rejestracji do biegu każdy uczestnik może wybrać pakiet charytatywny, który oznacza przekazanie przekazanie 40 zł na rzecz akcji Czyste Beskidy. W tegorocznej edycji wydarzenia udało się zebrać kilka ton śmieci, wyniesionych z okolicznych lasów.

Zapisy trwają

Rejestracja do Chudego Wawrzyńca odbywa się na stronie www.zapisy.krokdonatury.pl. Szczegóły są dostępne na www.chudywawrzyniec.pl. Wiele informacji znajduje się także na profilach Chudego Wawrzyńca na Facebooku oraz Instagramie. Organizatorem imprezy jest Fundacja Krok do Natury. 

 

 

Pozostałe artykuły