Biegacz amator

6 GODZIN PEŁNYCH MOCY

Stadion KS Polonez, 04.06.2020

Już 6 czerwca w Warszawie wielkie biegowe emocje.
Zaproszenie do rywalizacji otrzymało wielu czołowych ultrasów naszego kraju. Kilkoro z różnych powodów odpuściło, ale i tak na starcie zobaczymy wybitnych biegaczy. Wielokrotnie reprezentowali nasz kraj na mistrzostwach Europy i Świata. Wielu wygrywało największe imprezy biegowe. Posiadają rekordy Polski i Świata na tradycyjnych dystansach jak i tych kultowych w świecie ultra.
Na początku czerwca zmierzą się z dystansem czasowym 6h. Bieg odbędzie się w OSiR Targówek na stadionie KS POLONEZ. Start godzina 8:00.

A my przy tej okazji rozmawiamy z Pawłem Żukiem, pomysłodwacą i organizatorem tego wydażenia!

 

Kingrunner: Paweł. Czy ty nie możesz usiedzieć na miejscu? Jak nie ultra starty, przez duże U, to teraz organizacja zawodów? Po co ci to?

Paweł Żuk: Ale ja organizuję zawody od 5 lat. Już w lipcu odbędzie się 5 edycja Dwumaratonu BNT( Biegam Na Tarchominie ) i mój 200 Maraton. W listopadzie w Zabrzu odbędzie się II International World Cup w Biegu 48h na bieżni mechanicznej. To jedyne takie zawody na świecie. W tym roku rywalizować będzie 25 zawodników z 11 państw. A ten bieg 6h to taka odpowiedź na wołanie biegaczy. Wszystkie zawody odwołane, przełożone na ....kiedyś tam. A wszyscy trenują i chcieliby się sprawdzić. Jeszcze nigdy w Polsce nikt nie zorganizował takiego biegu. A chętnych do startu było naprawdę wielu. Niestety musiałem zgodnie z wytycznymi ograniczyć listę startową.

zdjęcie: FB Paweł Żuk

K: Wiemy, że potwierdzonych jest 17 zawodników, zdradzisz listę szczęśliwców, którzy 6 czerwca wystartują w zawodach?

P: W zawodach pobiegną naprawdę czołowi polscy ultrasi. Wielu reprezentowało nasz kraj na zawodach rangi mistrzostw Europy czy Świata. Wygrywali albo stawali na podium wielu międzynarodowych biegów. Nie chcę pominąć kogoś więc wspomnę tylko Dominikę Stelmach, Patrycję Bereznowską, Darka Nożyńskiego czy Rafała Kota.

[przyp. red.] Pełna lista startowa: Dominika Stelmach, Patrycja Bereznowska, Milena Grabska-Grzegorczyk, Hanna NejfeldNatalia TejchmaMonika Gańska-Karamon,  Rafal Kot, Dariusz Nożyński, Karol Grabda, Przemek Ruta, Przemysław Basa, Lecho Achilles Małyszek, Daniel WalczakDamian Falandysz, Adam Jagieła, Jakub Śleziak, Norbert Marczuk

grafika: FB Asfatowy Chłopak

K: Bieg jest zatwierdzony przez DUV Ultramarataon Statistik, czyli można liczyć na rekordy Polski i Świata?

P: Tak, bieg jest w kalendarzu międzynarodowych biegów ultra na stronie DUV. I osiągnięte przez biegaczy rekordowe wyniki będą ujęte w tabelach światowych. A czy padnie ewentualny Rekord Polski na tym popularnym dystansie czasowym na świecie? Otóż, dla wszystkich zainteresowanych naturalnie TAK. Ale nie dla PZLA. Związek nie jest zainteresowany prowadzeniem takich statystyk/rekordów. Z dużą niechęcią prowadzą takie tabele tylko dla dystansów 50km, 100km i 24h. I to wszystko. Pozostałe dystanse ultra i mega ultra dla PZLA nie istnieją.

[przyp. red.] Obecne rekordy, które mogą być zagrożone:

Panie

- WR 85,492 km (2017) GER Nele Alder-Baerens
- WR TRACK 83,200 km (2003) JAP Norimi Sakurai
- PR 72,180 km (2017) Anna Koziarska
- PR TRACK 66,400 km (2017) Patrycja Bereznowska

Panowie

- WR , WR TRACK 94,146 km (1975) GBR Cavin Woodward
- PR 92,188 km (2004) Tomasz Chawawko
- PR 91,270 km (2006) Jarosław Janicki

K: Dziwny to czas dla nas wszystkich, niektórzy zawodnicy dopiero wchodzą w obroty treningowe. Czy jest twoim zdaniem szansa na dobre wyniki? Masz faworytów?

P: Bieg 6h jest traktowany w świecie ultra jak...15km dla maratończyka. To dość popularny, ale nietypowy dystans. Nikt specjalnie nie przygotowuje się tylko pod taki bieg. Rekordy często są międzyczasami z biegów dłuższych. Wśród kobiet rekord naszego kraju nie jest specjalnie wyśrubowany. Myślę że nawet rekord świata jest w zasięgu naszych pań. Ciekawie zapowiada się pojedynek szybkiej Dominiki Stelmach z mega wytrzymałą ultraską Patrycją Bereznowską. Natomiast rywalizacja Panów zapowiada się bardzo interesująco. Mamy wielu członków kadry i bardzo mocnych zawodników. Nożyński, Kot, Basa, Małyszek to zawodnicy którzy z powodzeniem walczą na międzynarodowych arenach ultra.

zdjęcie: OSiR Targówek

K: Gdzie znajdziemy więcej informacji o samych zawodach?

P: Bezpośrednią relację LIVE będzie prowadził Kamil Dąbkowski z Black Hat Ultra. Pewnie będzie na jego stronie internetowej. Link do relacji podamy na naszych stronach. [ profil fb Asfaltowy Chłopak ] Zachęcamy do śledzenia walki naszych najlepszych ultrasów i do odwiedzenia nas osobiście na stadionie KS POLONEZ na Targówku.

K: Trzymamy kciuki za dobrą zabawę i do zobaczenia już w sobotę na Stadionie Polonez.

P: Naturalnie zapraszam do dopingowania bo myślę że zawody będą wyjątkowe.

Kingrunnera tworzą biegacze. Dodaj swój artykuł.

pozostałe artykuły