Terenówki Asics gotowe na każde wyzwanie

Cały Świat, 07.03.2021

Biegacze, którzy choć raz spróbowali swoich sił w startach terenowych lub biegach górskich, z reguły wracają do nich z wielką przyjemnością. Trail stanowi odskocznię od miasta i ma w sobie smak wciągającej przygody. Bardziej wymagające warunki wiążą się także z doborem odpowiedniego obuwia. Niezależnie od miejsca zamieszkania, każdy może spróbować swoich sił w biegach przełajowych. Na początek treningi mogą odbywać się w pobliskim parku lub lesie. Apetyt rośnie jednak w miarę jedzenia. Im dziksze otoczenie, tym większa satysfakcja z aktywności fizycznej. Ale kluczową rolę odgrywa możliwość obcowania z naturą i czerpanie przyjemności z treningu z dala od miejskiego zgiełku.

Bieganie w terenie jest zdecydowanie bardziej wymagające od biegania po asfalcie. Zaskakujące podbiegi to tylko początek wyzwań. W trailu należy utrzymywać maksymalną koncentrację, omijać przeszkody i radzić sobie z nawierzchnią. Z drugiej strony, czystsze powietrze korzystnie wpływa na organizm. Lepsze dotlenienie, odpoczynek od płaskiej i twardej nawierzchni, a w konsekwencji poprawa koordynacji ruchowej i samej kondycji przyniosą realne korzyści podczas każdego startu niezależnie od powierzchni, warunków pogodowych, a także dystansu. Adaptacja ciała do nowych warunków usprawnia wydajność biegową, wzmacnia mięśnie stabilizujące oraz odporność na kontuzje. Ważne, aby zachować zdrowy rozsądek i mierzyć siły na zamiary w myśl zasady „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. 

Sound Mind Sound Body jest ideą towarzyszącą marce ASICS od początku jej istnienia. 2021 r. będzie dla japońskiego producenta odzieży i butów do biegania okresem pełnym wyzwań, ale również swoistym przełomem w zaangażowaniu w kategorię trail. W nowej kolekcji obuwia górskiego każdy biegacz znajdzie coś dla siebie. Oferta obejmuje lekkie modele z doskonałą amortyzacją dla zawodowców, amatorów oraz osób, które bawią się bieganiem, a ich głównym celem jest swobodne dotarcie do mety. Biegi trailowe rządzą się swoimi prawami i stanowią niecodzienny wysiłek dla organizmu. W celu odpowiedniego przygotowania do startu w zawodach należy nie tylko zadbać o poprawę swojej wytrzymałości, lecz także skompletować odpowiednią odzież.

Bieganie w terenie to aktywność fizyczna, która wymaga od organizmu sprawności oraz dobrej kondycji. W każdym momencie powinniśmy pamiętać o swoim bezpieczeństwie, dlatego należy odpowiednio wcześniej skompletować swój strój i upewnić się, że sprawdzi się on w każdych warunkach. 

Przygotowania dobrze rozpocząć od nabycia specjalnych butów przeznaczonych do trailu. W trakcie ich poszukiwań, warto poprosić o wsparcie eksperta, który doradzi w zakresie dopasowania obuwia do budowy anatomicznej stopy. Dzięki temu poprawi się komfort użytkowania butów, co przełoży się na jakość biegania. Musimy być świadomi, że rodzaj nawierzchni, po której będziemy poruszać, się oraz dystans, który zamierzamy pokonać, także wpływają na to, jaki model powinniśmy wybrać. 

Podeszwa butów przeznaczonych w szczególności na tereny podmokłe będzie mieć inne właściwości niż podeszwa modeli uniwersalnych. Nie wolno zapominać o wypróbowaniu swoich nowych butów przed biegiem. Najlepiej pierwszy raz założyć je na czas treningu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że są one odpowiednio dopasowane, nie powodują otarć i dobrze się w nich czujemy. Pomoże nam to uniknąć kontuzji. Zmienność pogody także wpływa na dobór odzieży. 

Modele marki ASICS są dostępne na ASICS.com, Butyjana.pl oraz w Sklepie Biegacza. 

Kolekcja na 2021 r. przyniesie wiele nowości od marki ASICS.  

TRABUCO MAX

Inżynierowie ASICS postawili na optymalizację podeszwy, dostosowując ją do warunków panujących podczas biegów trailowych. Błoto, woda czy nierówności powierzchni będą biegaczom niegroźne, tym bardziej że dodatkowo buty zapewniają zwrot energii podczas biegu. Ponadto specjalna płytka w przedniej części modelu gwarantuje dodatkową ochronę i redukuje ryzyko złapania kontuzji np. poprzez kontakt stopy z kamienistym podłożem. O stabilny krok w każdych warunkach troszczy się natomiast nowa podeszwa zewnętrzna – ASICSGRIP.  

GEL-TRABUCO 9

Wyrazisty wygląd i jeszcze większa wygoda. Cholewka i podeszwa środkowa są bardziej komfortowe, a sam but – lżejszy oraz bardziej elastyczny od poprzednika. Pojawia się w nim także płytka w przedniej części. ASICS nie poszedł jednak na kompromis. Buty gwarantują pełny kontakt z podłożem, wywierając korzystny wpływ na stabilizację.

GEL-FUJITRABUCO SKY


Idealny wybór dla osób, dla których szybkość ma znaczenie. Za ich designem stoją zawodnicy trailowi ze światowego topu. Konstrukcja jest nastawiona na redukcję wagi i odprowadzanie wilgoci. Wyposażone w płytkę pod przednią częścią stopy, która zabiezpiecza stopy przed ostrymi kamieniami i korzeniami. Cholewka została wzmocniona wzdłuż podstawy buta i zapobiega dostawaniu się do środka elementów nawierzchni. Elastyczne sznurowadła zapewniają większy komfort i ułatwiają dopasowanie butów na trasie. Kluczowym elementem konstrukcyjnym są niewielkie otwory na podeszwie oraz wkładce, które wykorzystują naturalny ruch stopy do
szybkiego i skutecznego wypychania wody z wnętrza buta tak, aby uchronić przed nią stopę.

GEL-TRABUCO TERRA

 

Nowe buty są optymalnym wyborem na górskie szlaki i cechują się znakomitą przyczepnością zarówno podczas podbiegów, jak i zbiegów. Wzmacnia je solidna gumowa podeszwa. Pełnowymiarowa podeszwa środkowa została wzbogacona o technologie amortyzacji GEL oraz FLYTEFOAM, a bardzo wygodną cholewkę zweryfikowano dodatkowo pod kątem trwałości. Wszystkie materiały, które przyczyniły się do powstania tego obuwia, zostały dobrane w taki sposób, aby zapewniać odpowiednią ochronę podczas eksploracji na świeżym powietrzu. 

GEL-SONOMA 6

Mocny argument, aby zamienić bieganie po mieście na trail. Nowoczesna sylwetka mocno inspirowana flagowym modelem – GEL-TRABUCO 9. Podeszwa środkowa powstała z materiału AMPLIFOAM, a wyściółka z MAXILITE. Połączenie tych dwóch elementów zapewnia uczucie miękkości i lekkości pod stopami. Przyczepność oraz trakcja odpowiadają z kolei najwyższym światowym standardom.

Kingrunnera tworzą biegacze. Dodaj swój artykuł.

pozostałe artykuły