Redakcja KR

Polacy nie gęsi i swoje teamy biegowe mają!

Polska, 20.04.2018

Sezon biegów trailowych rozpoczął się na dobre, a rok 2018 jest szczególny w polskim bieganiu terenowym. Dlaczego? Ponieważ polskie góry, lasy i pola jeszcze nigdy nie obfitowały w taką ilość gwiazd, przemierzających skały, trawy i błota naszego pięknego kraju. Niektórzy wciąż biegają jako wolni strzelcy, ale coraz więcej zawodników zdaje sobie sprawę, że w grupie raźniej i tak tworzą się biegowe teamy. Przed Wami najważniejsze z nich! 

BUFF TEAM POLSKA

Rok powstania: 2017

Skład: Martyna Kantor, Anna Kącka, Marcin Rzeszótko, Marcin Świerc

Zdjęcie: Jan Nyka Fotografia

Cele na sezon 2018:

Martyna Kantor: start w MP w Szczawnicy, w czerwcu Cortina SkyRace w ramach Lavaredo Ultra-Trail, później DFBG, a dopiero potem planowanie drugiej części sezonu.

Anna Kącka: start w MP w Szczawnicy, w czerwcu Cortina Trail w ramach Lavaredo Ultra-Trail, a pod koniec sierpnia start w biegu OCC w ramach UTMB i jeszcze na pewno coś na koniec sezonu.

Marcin Rzeszótko: start w MP w Szczawnicy, następnie Bieg Marduły i start na MŚ w Karpaczu (dystans 2 x Śnieżka), później start w OCC w ramach UTMB i bardzo możliwe, że start w mistrzostwach Świata w skyrunningu w Szkocji.

Marcin Swierc: start w MP w Szczawnicy, następnie MŚ Penyagolosa (Hiszpania), dalej na początku czerwca Bieg Marduły i start w Lavaredo Ultra-Trail na najdłuższym dystansie. Całe wakacje to przygotowania do TDS w ramach UTMB, który to bieg będzie najważniejszym w całym 2018 r. 

*** 

ATTIQ TEAM/Salming

Skład: Piotr Biernawski, Piotr Huzior

Zdjęcie: Jacek Deneka

Piotr Biernawski: Z Huziorem znamy się z czasów ścigania się w MTB - razem zaczęliśmy uprawiać biegi jako sport uzupełniający, który nie wiedzieć kiedy stał się dla nas obu dyscypliną podstawową. Bardzo dużo razem trenujemy, biegamy, ale też jeździmy na rowerach czy nartach skiturowych. Prawdziwy team, gdzie dobra zabawa i współpraca są najważniejsze. Wygrany Bieg Rzeźnika 2017 był w zasadzie zwieńczeniem naszej wspólnej działalności, ale już na początku współpracy udało nam sie wygrać np. 12-godzinną sztafetę w Brennej. Rok 2018, jak większość poprzednich lat w naszym wykonaniu, będzie mocno spontaniczny. W planach mamy setkę w Krynicy, którą pobiegniemy z młodą strzelbą drużyny - Dominikiem Grządzielem. Być (wielkie) może będziemy chcieli jeszcze raz spróbować się na Rzeźniku, ale oczywiście będziemy też się pojawiać to tu, to tam, mam nadzieję, że jak najwięcej razem. Całkiem też prawdopodobne, że obaj pojawimy się na jakichś kolarskich wyścigach szosowych, bo... ciągnie wilka do lasu.

***

SALOMON SUUNTO TEAM POLSKA

Amatorska drużyna sportowa, która została stworzona w 2008 r. na bazie zespołu rywalizującego we wcześniejszych latach w rajdach przygodowych.

Skład: Piotr Hercog, Magdalena Łączak, Paweł Dybek, Natalia Tomasiak, Bartłomiej Przedwojewski

Magdalena Łączak – jedna z najbardziej utytułowanych biegaczek górskich w Polsce, specjalizująca się na dystansach ultra. Jedyna polska medalistka Mistrzostw Świata i Europy w Skyrunningu, zwyciężczyni takich biegów jak Bieg Granią Tatr, Bieg 7 Dolin, Bieg Rzeźnika, Transgrancanaria, Haria Extreme. Na co dzień prowadzi firmę zajmującą się obsługą firm w zakresie ochrony środowiska i bhp.

Plany 2018: w tym momencie całkowicie skupiam się na trailowych mistrzostwach Świata Penyagolosa w połowie maja!

Natalia Tomasiak – biegać zaczęła stosunkowo niedawno, bo zaledwie cztery lata temu, a trenuje dopiero trzeci sezon. Specjalizuje się w biegach trudnych technicznie, o dużych przewyższeniach, na dystansach 40-60 km. Na co dzień stara się łączyć sportową aktywność (bieganie i skitury) z pracą zawodową.

Plany 2018 Jakiś czas temu zmieniłam stanowisko pracy na nowe, które mocno mnie angażuje, więc ciężko mi coś sztywno planować. W głowie mam kilka ciekawych biegów, ale jest za wcześnie, żeby o tym mówić.

Paweł Dybek – prawie 20 lat związany ze sportami wytrzymałościowymi, kiedyś rajdy przygodowe, dzisiaj ultramaratony, w których się specjalizuje. Zwycięzca Biegu Rzeźnika, Biegu 7 Szczytów, zdobywca 4. miejsca w kategorii MIX w słynnej etapówce GORE-TEX Transalpine. 12. zawodnik mistrzostw Europu w skyrunningu z 2015 r. Pracuje jako alpinista przemysłowy.

Plany 2018: podobnie jak Magda skupia się na starcie w mistrzostwach Świata w trailu w połowie maja w Hiszpanii.

Bartłomiej Przedwojewski – chyba największe odkrycie poprzedniego sezonu w Polsce. Pierwszy biegacz, który wygrał Mistrzostwa Polski Skyrunning w Zakopanem w asfaltowych butach, i to... po raz pierwszy będąc w Tatrach! Na co dzień jest zawodowym starażkiem.

Plany 2018: starty w Golden Trail Series, w tym debiut w słynnej Zegamie, Mistrzostwa Świata w Długodystansowym Biegu Górskim w Karpaczu

Piotr Hercog – od 25 lat związany z górami, od 2010 r. zajmuje się bieganiem, głównie na dystansach ultramaratońskich, specjalista od biegów ekstremalnych. Zwyciężał na trasach Baikal Ice Marathon, Ultra Fiord Patagonia, Elbrus Race, Lenin Sky Race,  4-krotnie wygrał Bieg Rzeźnika. Organizator takich biegów jak: DFBG, Sztafeta Górska, Supermaraton Gór Stołowych.

Plany 2018: start w MOAB Endurance Run (238 mil), Próby pobicia rekordów pokonania Szlaku Sudeckiego i Wielkiej Korony Tatr, wyznaczenie nowej, polskiej drogi na Biegun Południowy wraz z himalaistą Piotrem Pustelnikiem.

***

TEAM INOV-8 POLSKA

Skład: Kamil Leśniak - ultra, Wojciech Probst - ultra, Krzysztof Dołęgowski - skrajnie górzyste ultra, Rafał Bielawa - skrajnie długie ultra, Piotr Suchenia - biegi polarne, Marcin Kubica - krótkie biegi górskie, Viola Piatrouskaya - ultra, biegi na orientację, Michał Olejnik - biegi na orientację, Piotr Parfianowicz - biegi na orientację, Robert Bandosz - OCR, Gosia Daszkiewicz - OCR, Maciej Więcek - ultra (na etapie reaktywacji)

Zdjęcie: Karolina Krwaczyk

Zespół powstał w 2011 r., w momencie gdy marka inov-8 zawitała do Polski. Wówczas jego trzon stanowili zawodnicy ścigający się na orientację. Od tamtego czasu skład wielokrotnie się zmieniał. W przeszłości w barwach Inov-8 startowali m.in. Gediminas Grinius i Magda Łączak. Pojawiali się również triathloniści i crossfiterzy. Obecnie trzon stanowią biegacze górscy z zacięciem do ultra, a do składu dołączyli biegacze przeszkodowi. Lider zespołu Krzysztof Dołęgowski stara się, by zawodnicy mieli okazję się spotykać i czasem razem potrenować. Napić się wspólnie piwa po zawodach. Podstawą zespołu jest atmosfera. Zatem kandydaci muszą być nie tylko mocni, ale umieć się dzielić wiedzą i grać zespołowo. No i nie zaproszą do teamu egoistycznego mruka, choćby był mistrzem świata!

*** 

SALCO GARMIN TEAM

Skład: Malwina Jachowicz, Ewelina Matuła, Paulina Wywłoka, Bartosz Gorczyca, Robert Faron, Miłosz Szcześniewski i Łukasz Sagan

 

Plany 2018:

Bartosz Gorczyca - w sezonie 2018 postanowiłem zmniejszyć ilość startów w biegach ultra. Będą to raptem 2-3 starty w granicach 100 km. Pozostałe wyścigi będę biegał na dystansach okołomaratońskich. Głównym celem w kraju jest Bieg 7 Dolin, natomiast za granicą G2Haundiak na dystansie 88 km w ramach Ehunmilak Ultra Trail.

Robert Faron - główne założenia to: medal na Mistrzostwach Polski Skyrunning Ultra w Bieszczadach, pozostać w TOP 3 Ligi Biegów Górskich i uzyskać jak najlepszy wynik na Biegu 7 Dolin!

Miłosz Szcześniewski - plany... Z małymi szkrabami w domu ciężko zaplanować nawet godzinę obiadu, a co dopiero kalendarz startów! Ale oczywiście jakaś wizja jest, która na bieżąco będzie weryfikowana. Chciałbym zaliczyć co najmniej kilka startów na solidnym poziomie.

Paulina Wywłoka - mój plan to ciężka praca na asfalcie i w górach. Cel główny to szlifowanie wyniku maratońskiego na jesień. A wcześniej ważne wyzwanie to walka w Szczawnicy o kwalifikację do Mistrzostw Świata w Karpaczu,  później start w UTMB na dystansie OCC i walka o dobry czas. A na koniec Krynica i B7D!

Ewelina Matuła - kontuzja, z którą obecnie walczy, popsuła wszelkie plany... Życzymy zdrowia!!!

Malwina Jachowicz - Sama nie wie, co chce biegać w tym roku. Życzymy dobrych decyzji i jeszcze lepszych startów!

Łukasz Sagan - obecny sezon będzie bardzo podobny do poprzedniego pod kątem starów w zawodach. Ale trochę inny, jeśli chodzi o treningi. Celem głównym będzie poprawa dotychczasowych wyników. Pierwszym docelowym startem będą Mistrzostwa Europy w biegu 24 h, drugim Bieg 7 Szczytów, trzecim Spartathlon.

***

MONK SANDALS TEAM

Skład: Alek Łężniak, Piotr Perkowski alias Jamjest Niezależny, Gniewomir Maiski Skrzysiński

nowopowstała grupa biegowa. Łączy nas pasja do naturalnego i świadomego biegania. Kochamy góry, naturę i zdrowe jedzenie. Lubimy poznawać swoje granice na ultradystansach. W tym roku kalendarz mamy pełen startów, ale skupimy się na tych najdłuższych:

Alek: Istria 67 km, Bieg Rzeźnika 80 km, Gorce Ultra-Trail 102 km

Piotrek: Istria 100 mil, Bieg Rzeźnika 80 km, Bieg 7 Szczytów 240 km, Ultra Janosik Legenda 110 km

Gniewomir: Ultra Śledź 50 km, Desafio Calar del Rio Mundo 65 km, Stumilak 100 mil

Alek - założyciel Monk Sandals Team, producent sandałów biegowych. Pasjonat biegania, gór, przestrzeni, wędrówek, wspinaczki i poznawania świata. Dzięki bieganiu odkrywa nowe horyzonty i poznaje niesamowitych ludzi. Ultradystanse są dla niego świetną przygodą i sposobem na spędzanie czasu w górach.

Piotrek - pasjonat biegania naturalnego, kolekcjoner butów biegowych (w tym sandałów). Na co dzień weganin, który czerpie siłę z natury. Rozsądnie podążający za swoimi marzeniami biegowymi. Pokonuje ultradystanse w naturalny sposób (w sandałach), przekraczając tym samym utarte granice.

Gniewomir - myśliciel, filozof, a przede wszystkim otwarty na świat człowiek. Pełen pozytywnej energii i zapału do działania. Jeśli Gniewomir, to tylko Kostaryka! Uzależniony od treningu i biegania. Działa w myśl: po to są marzenia, żeby je spełniać. Tym sposobem rejestruje coraz szerszą liczbę biegów ultra na świecie.

*** 

MUAY RUNNING TEAM

Czołowi zawodnicy: Kamila Głodowska, Anna Hoduń, Paweł „Pigmej” Krawczyk, Daniel Gajos, Marek Rutka, Tomasz Siwiecki, Jakub Geppert, Paweł Pery Perykasza, Mikołaj Lasek

MUAY RUNNING TEAM to grupa ok. 70 zawodników w dwóch oddziałach: w Poznaniu i Krakowie. Kolejne oddziały są kwestią czasu, prowadzimy już zaawansowane rozmowy. Nasz skład  to w większości zawodnicy ultra. Wzmacniamy ostatnio również grupę „asfaltową”. Naszymi oficjalnymi partnerami sprzętowymi są: BUFF oraz HOKA ONE ONE, a dostawcą „paliwa” firma HIGH5. Podstawowy plan startów to pojawiać się na większości ważnych imprez ultra w Polsce.

Będzie obsada na B7S 240, gdzie pobiegną Marek RutekTomek Siwiecki. Byliśmy na sztafecie górskiej u Piotra Hercoga. Daniel Gajos planuje: ustanowić rekord trasy na Ultra-Trail Małopolska u Pawła Derlatki, start w KBL oraz dobrze zaprezentować się na UTMB. Kamila niedawno wygrała trasę 110 km na Istrii, a docelowy start sezonu będzie miała w Ultra-Trail di Corsica. Paweł Perykasza nastawia się na Rzeźnika Hardcore oraz Łemko 100. Paweł „Pigmej” Krawczyk ma mocne starty zagraniczne: Zegama w maju, Trofeo Kima w sierpniu i Ultra Pirineu jesienią. Jakub Geppert stawia na Ultra Gwint. Jest tych startów bardzo dużo, więc będzie się działo i będzie o czym pisać!

***

1 SECOND TEAM

Skład: Katarzyna Golba, Dominika Kłoda, Angelika Mach, Michalina Mendecka, Paulina Pawłowska i Sylwia Ślęzak + manager Artur Czempas.

Katarzyna Golba - Od 14 lat wyczynowo trenuje chód sportowy i pasjonuje się w biegach długodystansowych i górskich. Z wyksztalcenia fizjoterapeutka, trenerka personalna oraz magister wychowania fizycznego. Aktualnie reprezentuje klub sportowy AZS AWF Katowice.

Dominika Kłoda - Swoją przygodę z tańcem zaczęła ponad 12 lat temu i trwa ona do dziś, dodatkowo od jakiegoś czasu startuje w biegach ulicznych. Jest instruktorem tańca i choreografem, dzięki czemu wciąż realizuje swoje cele i dzieli się pasją z tancerkami w całej Polsce. Studentka AWF w Poznaniu.

Angelika Mach - ma 26 lat, pół życia trenuje bieganie, zaczęła w wieku 13 lat. Specjalizuje się w biegach długodystansowych od 5 km do maratonu. Studiuje zarządzanie na UW. Reprezentuje klub AZS UMCS Lublin. Od jakiegoś czasu jest trenerem w firmie „i-sport”.

Michalina Mendecka - 26 lat, mieszka w Katowicach. Przygodę z bieganiem rozpoczęła w 2002 r. Startuje głównie w biegach ulicznych (od 5 km do półmaratonu) oraz w biegach górskich. Reprezentantka klub MOSiR Łaziska Górne. Studiowała Zarządzanie sportem na AWF Katowice.

Paulina Pawłowska - trenuje od 13. roku życia, specjalizuje się w biegach średniodystansowych do 10 km. Tak jak Angelika reprezentuje klub AZS UMCS Lublin. Studiuje Gospodarkę Przestrzenną na Uniwersytecie Marcii Curie Skłodowskiej.

Sylwia Ślęzak -Trenuje bieganie od 11. roku życia, jej ulubionym dystansem jest 3000 m z przeszkodami, startuje również w biegach ulicznych. Reprezentantka klubu CKS Budowlani Częstochowa. Studentka Wychowania Fizycznego.

Plany na 2018:

Katarzyna Golba: CHÓD: jeżeli zdrowie pozwoli to kwalifikacja na Mistrzostwa Świata w Berlinie w chodzie na 20 km, BIEGANIE: zdobycie kwalifikacji na Mistrzostwa Świata w Długodystansowym biegu górskim w Karpaczu, poprawienie rekordów życiowych na wszystkich dystansach.

Domnika Kłoda: powrót do zdrowia, wznowienie treningów tanecznych. Połamanie magicznej bariery 40 min na 10 km.

Angelika Mach: poprawa rekordów życiowych na wszystkich dystansach, w szczególności w maratonie.

Michalina Mendecka: poprawa rekordów życiowych, walka o medale Mistrzostw Polski w biegach górskich.

Paulina Pawłowska: start w biegu górskim w Szczawnicy, poprawa rekordu życiowego na 5 i 10 km

Sylwia Ślęzak: jej celem jest poprawienie rekordu życiowego na 3000 m z przeszkodami (marzy jej się złamanie bariery 10 minut). Chciałaby również znaleźć się w pierwszej piątce na Mistrzostwach Polski Seniorów na tym dystansie.

***

Redakcja życzy POWODZENIA i realizacji wszystkich planów w zdrowiu!

Pozostałe artykuły