Beskidzka 160 Piekło Czantorii

Ustroń, 28.08.2017

Czantoria Wielka – góra, która kojarzy się z Ustroniem, nie wyróżnia się niczym szczególnym. Nawet jej wzrost, oscylujący wokół 900 m n.p.m., stawia ją w rzędzie krajowych mikrusów. Przez wielu uznawana za „krowią górę”, z racji tego, że można wygodnie dostać się na jej szczyt, korzystając z kolejki krzesełkowej. Szeroka ścieżka łącząca górną stację wyciągu z wierzchołkiem, niczym Krupówki, jest areną prezentacji wszelkich modowych nowości w górskiej turystyce. Ale jest też inna Czantoria.

Dzika, nieokiełznana, znana niewielu. Strome, stające dęba ścieżki, karkołomne zbiegi i ta nieprzewidywalność pogody, szczególnie jesienią i wiosną. Często, nim śnieg pobieli tatrzańskie turnie, zima próbę generalną ma właśnie w Beskidzie Śląskim i na Czantorii. Doświadczyli tego boleśnie zawodnicy startujący w pierwszej edycji „Piekła”, w czasie której pory roku zmieniały się jak w kalejdoskopie. Na dole deszcz i temperatura na plusie, u góry śnieg i mróz.

Czantoria od wielu lat jest miejscem treningów i zmagań wielu górskich biegaczy, którzy doceniają trudności, jakie niosą ze sobą jej zbocza. Wraz z Małą Czantorią stanowią duet, który wyciśnie z każdego ostatnie krople potu, wyrwie duszę i zniszczy wolę walki. Potrafi przemielić i zostawić na zboczu, z poczuciem bezsilności i beznadziei.

18 listopada 2017 każdy będzie mógł spróbować swoich sił na tej podstępnej górze podczas kolejnej, trzeciej już edycji Piekła Czantorii. Tradycyjnie zawodnicy mają do wyboru start na jednym z trzech dystansów: ok. 23 km i + 2250 m, ok. 42 km i + 3800 m oraz ok. 63 km i +5600 m. Trasa jest znana, aczkolwiek organizatorzy pracują nad tym, aby zmniejszyć ilość odcinków asfaltowych (kosmetyczna zmiana). Przed samymi zawodami planowany jest cykl treningów, szczególnie z myślą o mniej doświadczonych biegaczach. Nie tylko będzie można poznać trasę, lecz także dowiedzieć się wielu przydatnych rzeczy, ze szczególnym naciskiem na bezpieczeństwo.

Pytanie jest proste nie brzmi, czy się zapisałaś/zapisałeś, tylko czy jesteś gotowa/gotowy zmierzyć się z Czantorią?

Szczegóły dotyczące biegu znajdują się na stronie: beskidzka160.pl/pieklo-czantorii

Bieżące informacje na profilu FB: www.facebook.com/Beskidzka160NaRaty

Zdjęcia: Magdalena Późniewska – Biegam Gdzie Chcę

Kingrunnera tworzą biegacze. Dodaj swój artykuł.

pozostałe artykuły